مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی»

مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی»

مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق سهروردی;پیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق سهروردی;مبانی نظری مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق سهروردی;مبانی نظری وپیشینه تحقیق;مبانی و مستندات قر آنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق سهروردی

مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قر آنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی»

مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی»

مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی»

مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی» را دانلود انتخاب میکنید ممنونیم دانلود مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی» در دسته بندی فایل های علوم انسانی قرار داشته و شامل مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق سهروردی;پیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق سهروردی;مبانی نظری مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق سهروردی;مبانی نظری وپیشینه تحقیق;مبانی و مستندات قر آنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق سهروردی می باشد. مشخصات کلی مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی» :

مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی»

دانلود مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی»

مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی»

مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی»

دسته بندیعلوم انسانی
فرمت فایلdocx
حجم فایل108 کیلو بایت
تعداد صفحات172
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قر آنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی»

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)
نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

بخش هایی از محتوای فایل پیشینه ومبانی نظری::

-1- مقدمه:

موضوع این رساله « مبانی و مستندات قر آنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی» است .

تا آنجا كه بنده سراغ دارم تا كنون در این زمینه كمتر كسی تحقیق جامعی انجام داده و این بعد از ابعاد دو مبانی نظام فلسفی شیخ شهاب الدین سهروردی را به طور تخصصی مورد مطالعه و تحقیق قرار داده است.

لذا حقیر با بضاعت بسیار كم و بدون ادعا در پرتو عنایت حضرت ولی عصر (عج) سعی نمودم از لا به لای كتب و رسائل حكیم اشراقی شیخ شهاب الدین سهروردی و سایر تالیفاتی كه درباره این مكتب فلسفی نگاشته شده است رسالت خود را به منصه ظهور برسانم تا چه قبول افتد و چگونه در نظر آید.

همتم بدرقه راه كن ای طائر قدس كه دراز است ره مقصد و من نو سفرم

امید آن است كه صاحبان خرد و اندیشه و جویندگان معرفت در بر خورد با معایب و نواقص این اثر از در اغماض در آیند و چون خدای ارحم الراحمین بنده پروری كنند و ما را مورد لطف و عنایت خود قرار دهند.

شایان ذكر این كه نظر به گستردگی موضوع و تفرق و پراكندگی استنادات سهروردی به متون دینی بر آثار و مكتوباتش، برای پرهیز از نظام گسیختگی و ایجاد نظم هر چه بیشتر مباحث این پایان نامه، ندارنده سعی نموده‌است مطالبی را كه شیخ اشراق در آنها به آیات و روایات متعدد استناد جسته است حتی المقدور در چهار موضوع ذیل بسته بندی كند و به بحث و بررسی و نحوه استدلال شیخ اشراق با آنها بپردازد :

1- علم النفس 2- معرفت واج الوجود 3- نور و ظلمت 4- عالم عقول

در ضمن شیخ اشراق در مباحث جسم، جوهر، عرض و تعریف هیچگونه استنادی به آیات قرآنی و روایات نداشته است.

1-2- سؤالات اصلی تحقیق: این تحقیق مبتنی برسه سؤال است:

1- سهروردی در چه بحث هائی از آیات و روایات استفاده كرده است؟

با توجه به مطالعه و پژوهش در آثار و تالیفات سهروردی چنین به نظر می رسد كه ایشان در مبحث نفس و عقول ونور و ظلمت بیش از سایر مباحث دیگر به آیات قرآن و روایات استناد كرده است از جمله در رساله الالواح العمادیه سعی بسیار كرده است تا آرای فلسفی را پس از اینكه با براهین مستدل ساخته، با آیات قرآنی توجیه و تائید كند و در مقدمه این كتاب نیز به این موضوع تصریح كرده است.

2- سؤال اصلی دیگر این تحقیق در ارتباط با این مطلب است كه سهروردی چگونه برای بیان حكمت فلسفی خود به آیات و روایات استناد جُسته است؟

به نظر می رسد هدف اصلی شیخ اشراق در استناد به آیات قرآن و روایات بیشتر این بوده است كه از یك سو برتاثیر سخن خود بیفزاید و خواننده را در پذیرفتن آراء فلسفی تشویق كند و از سوی دیگر در مقابل مخالفان فلسفه آیات و احادیث را وقایه ی افكار فلسفی و عرفانی خود قرار دهد و كلام الهی را موید سخن خویش سازد. همچنین نكته مهم دیگر در ارتباط با این سؤال بیان این مطلب است كه استفاده از آیات و روایات در حكمت فلسفی سهروردی عمدتاً در جهت تبیین سازگاری میان عقل و وحی بكار رفته است. بر همین اساس سهروردی در حكمت مشربی پایه ریزی نمود كه جامع بحث و استدلال و نیز ذوق و شهود بود و پویندگان این طریقه حكمت را بهترین جویندگان دانش الهی می نامد.

3- شیخ اشراق برای استفاده از آیات و روایات از كدام یك از روش های هرمونتیك (اصالت ظهور، برداشت های باطنی از آیات و روایات و …)استفاده كرده است؟

با توجه به تحقیقات انجام گرفته انعكاس كلام الهی و احادیث نبوی در نوشته های سهروردی بیانگر توجه خاص شیخ اشراق به قرآن و روایات است.

سهروردی از كلام الهی برای تائید آراء فلسفی و عرفانی خود استفاده می كند و در این كار به روال صوفیه به تاویل یعنی تفسیر باطنی آیات قرآنی می پردازد كه در این تحقیق به نمونه هایی اشاره شده است.

سهروردی مانند بیشتر حكماء و متفكران اسلامی در پی تلفیق میان دین و فلسفه و تطبیق تعالیم دینی با مبانی فلسفی است. می خواهد معقول و منقول را به هم نزدیك سازد و قرآن و برهان را پشتوانه سخن خود قرار دهد. و به همین جهت گاهی بیان هر مطلب و اقامه هر دلیل با یك یا چند آیه همراه است.

سهروردی سعی نموده است تا آثار فلسفی خود را پس از اینكه با براهینی مستدل ساخته با آیات قرآنی توجیه و تائید كند و بدین ترتیب بین عقل و ذوق و شرع وفق می دهد.

می توان ادعا كرد سهروردی آیات و احادیث تاویل شده را به مثابه ی زمینه های تائیدكننده و مؤثر در جهت گیری اعتقادی خود مخصوصاً در مباحث مربوط به مبدا و معاد و معرفت نفس و فرجام نفوس انسانی و كیفیت سیروسلوك روح آدمی تلقی نموده است.

1-3- ضرورت تحقیق: حكمت اشراق یكی از مكتب های مهم و اساسی در فلسفه اسلامی است. از آن جا كه قرآن و سنت در زمره پایه هاو شالوده های شكل گیری این مكتب فلسفی به حساب می آید و انعكاس كلام الهی و احادیث نبوی در آثار و تالیفات سهروردی مطلبی است كه نمی توان آن را نادیده گرفت و از طرفی تا آنجا كه سراغ دارم در این زمینه كمتر كسی تحقیق جامعی انجام داده وبه این بعد از ابعاد ومبانی شیخ اشراق به طور تخصصی پرداخته یا تحقیق نموده است. بنابراین لازم دانستم موضوع رساله را به این عنوان اختصاص دهم.

1-4- هدف تحقیق: سهروردی جهت تائید دست آوردهای فلسفی و عرفانی خود كه عمدتاً بر مبنای تلفیق میان كشف (ذوق) و استدلال (بحث) بنا شده است از منابع متون اسلامی از جمله قرآن و روایات استفاده كرده است و هدف اصلی او از تمسك به آیات و روایات این بوده كه نشان دهد عقل و نقل هدف یگانه ای دارند و با یكدیگر سازگارند و آنچه در حكمت و عرفان ازطریق تعقل و سلوك باطنی در می یابیم مورد تائید قرآن و حدیث است. بدیهی است كه نتایج این تحقیق می تواند مورد استفاده ی تمام مراكز یا موسسات علمی-پژوهشی كه تحقیق و پژوهش درباره یاحوال وآثار سهروردی رادر زمره ی فعالیت های خود به شمار می آورند قرار گیرد.

1- 5 – این تحقیق نظری می باشد و از طریق مطالعه پژوهش در آثار و تالیفات شهاب الدین سهروردی و سایر مؤلفینی كه در ارتباط با مكتب اشراق به تحقیق و اظهارنظر پرداخته اند تهیه و تدوین گردیده است. روش تجزیه و تحلیل اطلاعات به صورت كیفی می باشد و سعی برآن است كه اطلاعات جمع آوری شده به صورت توصیفی تجزیه و تحلیل گردد.

1-6- زندگی سهروردی:

شیخ شهاب الدین سهروردی از بر جسته ترین چهره های حكمت اسلامی و فرهنگ ایران زمین و گو هری تا بناك در میان همه ی فرزانگان عالم است. ایشان در سال 549 هجری قمری در قریه سهرورد از توابع زنجان دیده به جهان گشود.

نام ایشان شهاب الدین یحیی بن حبش بن امیرك سهروردی ملقب به شیخ اشراق است كه همچون شهابی زود گذر طی عمری كوتاه آسمان معرفت اسلامی را با نور خود بر افروخت .

سهروردی تحصیلات اولیه خود را در خدمت مجد الدین جیلی در مراغه انجام داد و در آنجا با فخر رازی هم درس بود. سپس برای ادامه تكمیل تحصیلات خود از مراغه عازم اصفهان شد و در آنجا بحث های منطقی را نزد ظهیر الدین فارسی (ظاهر الدین قاری ) فرا گرفت و با افكار و آرای شیخ الرئیس كه در آن زمان در كمال شهرت بود آشنائی كامل یافت .

سپس به سیر و سلوك معنوی پرداخت و سیر افاقی و انفسی كرد و مانند بسیاری دیگر از بزرگان، تصوف درونی را با سفر در بلاد گوناگون اسلامی توام ساخت . سر انجام در شهر حلب اقامت گزید و در آنجا با حاكم شهر ملك ظاهر پسر صلاح الدین ایوبی دیدار كرد و ملك مقدمش را گرامی داشت و لذا خواست در حلب بماند .شیخ دعوت ملك را پذیرفت و درس و بحث خود را در مدرسه حلاویه آغاز كرد و در همان جا بود كه شاگرد وفادارش شمس الدین محمد شهرزوری مولف كتاب نزهه الارواح و روضه الافراح به وی پیوست .تا اینكه فقهای قشری كه تنها به ظواهر شریعت توجه داشتند به علت مخالفت با عقاید وی شوریدند و سخنانش را خلاف اصول دین پنداشتند تا جائی كه ملك ظاهر را به قتل او تشویق كردند و سر انجام ملك ظاهر خلاف میل باطنی خود شیخ را در حلب زندانی كرد و در سن 36 یا 38 سالگی به نحو مرموزی بدرود حیات گفت.

1-7- مكتب اشراق:

سهروردی در زمانی می زیست كه علم كلام در اوج اقتدار بود و منابع بسیار غنی در علم كلام وجود داشت و نیز فلسفه به شكل یونانی آن كاملا شناخته شده و آثار غنی فارابی و ابن سینا تدوین یافته بود .علوم دینی نیز رواج بسیار فراوانی یافت و انواع تفسیر بر متون مختلف او در دسترس همگان قرار داشت و از همه مهمتر آن ایام دوران اقتدار عرفان و تصوف بود و آنچه سهروردی بر اینان افزود قطب بسیار حساس تفكر ایرانی و بر گرفته از آوای ایرانیان باستان بود لذا ایشان در ملتقای سه جریان فكری عمده قرار داشت:

نخست: افكار یونانیان كه تو سط مترجمان اسلامی و فلاسفه اسلامی نقل شده بود .

دوم : معتقدات مذهبی بر آمده از حكمت خسروانی كه مروجان آن تعداد انگشت شماری از زرتشتیان یا مختصری از كتب باقی مانده از ایران قدیم و تعداد محدودی از عرفای ایرانی بودند كه میل به ابقای این اعتقادات داشتند.

سوم:دریافتهایی عمیق و دقیق عرفای اسلامی كه در شعب تفكر اسلامی بسیار پرتلاطم می نمودند.

اجتماع این سه جریان نتیجه اش آثار و تا لیفاتی است از شیخ شهاب الدین سهروردی كه افكار حكمت اشراق را ارائه می كند.]11[

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

در صورت وجود مشکلی در خرید و دانلود این فایل به صورت 24 ساعته با من در ارتباط باشید @wwwlonoirآی دی تلگرام 09214087336شماره تماس پشتیبانی این فایل :

از اینکه مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی» را انتخاب و دانلود کردید سپاسگذاریم  هدف ما رضایت شما کاربر محترم با تهیه فایل هایی با بهترین کیفیت میباشد. در صورتی که مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی» فایل مورد نظر شما نبود از فایل های زیر که مشابه جستجوی شما بودند نیز میتوانید استفاده کنید. فایل های زیر نیز در دسته بندی علوم انسانی سایت قرار دارد که مشابه ” مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی»  “همچنین میتوانید از باکس جستجوی سایت برای پیدا کردن فایل مورد نظر خود بهره ببرید

منبع اصلی این فایل سایت فروشگاه ساز رایگان فایل می باشد.

http://lono.sellu.ir/files/product-images/nopic.jpg

شما هم اگر هرگونه فایل با کیفیت به درد بخور اعم از پاورپوینت مقاله نمونه سوال خلاصه کتاب و تحقیق دارید و میتوانید در سایت همکار در فروش سیدا  که یک فروشگاه ساز فایل رایگان می باشد عضو شوید و پس از ساخت فروشگاه اینترنتی خود از فروش فایل های خود کسب درآمد داشته باشید

مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی» 

دانلود رایگان مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی»

فایل باکیفیت مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی»

خرید اینترنتی مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی»

فایل قابل ویرایش مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی»

مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی» با فرمت ورد

مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی»

حتما خرید مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی» شما را به رضایت خاطر و رفع نیازتون خواهد رساند برخلاف سایر سایت ها ما 24  ساعته با شماره تماس و آی دی تلگرامی که در بالا گذاشتیم در خدمتتان هستیم

همچنین توضیحات مختصری هم در مورد ” مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی» ” در زیر آورده شده است

دانلود مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی» , مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق سهروردی;پیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق سهروردی;مبانی نظری مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق سهروردی;مبانی نظری وپیشینه تحقیق;مبانی و مستندات قر آنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق سهروردی

مبانی نظری وپیشینه تحقیق مبانی و مستندات قرآنی و روایی نظام فلسفی شیخ اشراق «سهروردی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *