دانلود و پیشینه نظری سبک های تفکر (فصل دوم پایان نامه)

Published on می 2, 2024

دانلود دانلود و پیشینه نظری سبک های تفکر (فصل دوم پایان نامه)

دانلود و پیشینه نظری سبک های تفکر (فصل دوم پایان نامه)

دانلود دانلود  و پیشینه نظری سبک های تفکر (فصل دوم پایان نامه)

دانلود و پیشینه نظری سبک های تفکر (فصل دوم پایان نامه) دانلود و پیشینه نظری سبک های تفکر (فصل دوم پایان نامه)دانلود دانلود و پیشینه نظری سبک های تفکر (فصل دوم پایان نامه) دانلودمبانینظریوپیشینهنظریس

——-

دانلود  و پیشینه نظری سبک های تفکر (فصل دوم پایان نامه)

دانلود و پیشینه نظری سبک های تفکر (فصل دوم پایان نامه)

فرمت فایل دانلودی: .zip
فرمت فایل اصلی: .doc
تعداد صفحات: 24
حجم فایل: 30
قیمت: 84615 تومان

بخشی از متن:
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 24 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏سبک های تفکر
‏تعریف تفکر و سبک های تفکر
‏از زمان سقراط و ارسطو تا زمان حال دربارة تفکر و ماهیت و مراحل آن بحث‌های زیادی به عمل آمده است. کتاب معروف « چگونه فکر می‌کنیم؟ » جریان تفکر را شامل مراحلی می‌داند که دو مرحله ابتدایی و انتهایی و پنج مرحلة میانی را در برمی‌گیرد. مرحلة اول یا ابتدایی،‌ مرحله شک و ابهام است و آن زمانی است که انسان با یک موقعیت پیچیده رو به رو شده و درصدد یافتن پاسخی برای مسئله و مشکل ایجاد شده است. مرحلة انتهایی، زمانی است که فرد از شک و ابهام درآمده و به نتیجه و جواب دست یافته است‏.‏ ‏به عبارتی تفکر‏ ‏سازمان‏ ‏دادن‏ ‏و‏ ‏تجدید‏ ‏سازمان‏ ‏در‏ ‏یادگیری‏ ‏گذشته‏ ‏جهت‏ ‏استفاده‏ ‏در‏ ‏موقعیت‏ ‏فعلی‏ ‏ا‏ست‏(امامی پور و سیف، 1382).
‏تعریف دیگر، تفکر‏ ‏را‏ ‏فرایندی‏ ‏رمزی‏ ‏و‏ ‏درونی‏ ‏می‏ ‏داند‏ ‏که‏ ‏منجر‏ ‏به‏ ‏یک‏ ‏حوزه‏ ‏شناختی‏ ‏می‏‌‏گردد،‏ ‏که‏ ‏نظام‏ ‏شناختی‏ ‏شخص‏ ‏متفکر‏ ‏را‏ ‏تغییر‏ ‏می‏‌‏دهد(پور فرج عمران، 1387‏).
‏رضوی (1384) معتقد است که تفکر فرآیندی‏ ‏است‏ ‏که‏ ‏از‏ ‏طریق‏ ‏آن‏ ‏یک‏ ‏بازنمایی‏ ‏ذهنی‏ ‏جدید‏ ‏به‏ ‏وسیلة‏ ‏تبدیل‏ ‏اطلاعات‏ ‏و‏ ‏تعامل‏ ‏بین‏ ‏خصوصیات‏ ‏ذهنی‏، قضاوت، انتزاع، استدلال و حل مسئله ایجاد می‌گردد‏.
‏تعریف ساده دیگر‏ از تفکر،‏کنترل هدفمند فکر است. یعنی اینکه فکر ما در اختیار ما باشد و در راستای نیازها و اهدافی که ترسیم کرده ایم به پیش‏ ‏رود. همانند یک کشتی که به بندر مقصد حرکت می کند نه به هر جایی که باد آن را ببرد‏(زارع ، آخوندی و اعراب شیبانی، 1390).
‏بنابراین ‏تفکر، عملی ذهنی است و زمانی مطرح می‌گردد که انسان با مسئله‌ای مواجه‏ ‏‌است و خواستار حل آن است. در این هنگام در ذهن، تلاشی برای حل مسئله آغاز می‌گردد که این تلاش ذهنی را، تفکر می‌نامند. فعالیت برای حل مسئله، از مراحلی تشکیل شده‌است که از تعریف مسئله به طور شفاف، روشن و ملموس، آغاز می‌گردد و با پیدا کردن راه حل‌هایی برای حل مسئله ادامه می‌یابد و با به کارگیری عملی بهترین راه حل و یافتن جواب نهایی به پایان می‌رسد‏(سلگی، 1390).
‏هر یک از روش‌های تفکری را می توان متدهایی دانست که به کمک آنها، قسمتی از فرایند حل مسئله، با موفقیت طی می شود. تفکر برتر تفکری است که از بهترین روش‌ها به حل مساله برسد.
‏انواع روشهای تفکری‏: تفکر‏خلاق، تفکر تحلیلی، تفکر انتقادی، تفکر اجرایی، تفکر استراتژیک‏ است (شکری، کدیور و دانش پرور، 1387).
‏اما در تعریف سبک های تفکر می توان بیان نمود که ‏شیوه های متفاوت افراد در پردازش اطلاعات را سبک های تفکر نامگذاری کرده است. سبک تفکر روش رجحان یافته ی تفکر است. سبک تفکر یک توانایی نیست بلکه چگونگی استفاده فرد از توانایی هایش است (استرنبرگ،2001).
‏2-2-2 انواع سبک های تفکر
‏تفکر مستقل یا مطلق Independent thought or absolute
‏: تفکری است فارغ و رها شده از ذهنیت گرایی، منابع تجربی، تجارب هیجانی، تفکر منطقی، دوگانگی و جدایی موضوع و ذهن
‏تفکر‏ ‏انتزاعی Abstract thinking
‏:‏ تفکری‏ ‏است‏ ‏که‏ ‏جزئی‏ ‏از‏ ‏موضوع‏ ‏را‏ ‏از‏ ‏دیگر‏ ‏اجزا‏ ‏تفکیک‏ ‏نموده‏ ‏و‏ ‏بدون‏ ‏توجه‏ ‏به‏ ‏اجزای‏ ‏دیگر،‏ ‏آن‏ ‏را‏ مورد ملاحظه قرار می دهد.
‏ت‏فکر تحلیلی Analytical Thinking
‏: بر پایه جدا سازی یک موضوع به عناصر و اجزای تشکیل دهنده آن. فرق آن با تفکر انتزاعی در توجه یکسان به همه اجزا است.
‏تفکر عقل سلیم Common Sense Thinking
‏: یک راه طبیعی و درونی تفکر است.این تفکر کاملاً با خرد پذیری، وجدان، استانداردهای اخلاقی و هنجارهای اجتماعی مرتبط است.
‏تفکر مفهومی Conceptual Thinking
‏: این تفکر مبتنی بر فرآیند ادراکی مفهوم پردازی یا مفهوم آفرینی است و بر ویژگی های درونی ساختار ذهن و مرتبط است. به عبارت دیگر، زبان و فکر از طریق این تفکر با هم مرتبط هستند‏(سلگی، 1390).
‏تفکر عینی Thinking objectively
‏: بر خلاف تفکر انتزاعی با ذات ملموس دنیای واقعی سرو کار دارد و با مفاهیم و ایده های انتزاع شده از موجودات و پدیده های حقیقی رابطه ای ندارد.
‏تفکر کیهانی Cosmic Thought
‏ : تفکر کیهانی (جهان شمول) برخلاف تفکر خود محور، هنگام بررسی معانی حوادث گذشته و ترتیب حوادث آینده، به جهان و تمام عالم رجوع می کند
‏تفکر انتقادی Critical Thinking
‏: تفکر انتقادی به معنی تفکر بی طرفانه است. تفکر انتقادی از جزم گرایی و شکاکیت اجتناب می کند و درتلاش برای پیدا کردن راه میانه ای است که از یک طرف فلسفه کل نگر در نظر گیرد و از طرف دیگر اصول را از منظری دیگر بازنگری کند و در این راه همانطور که از آخرین مفاهیم و پیشرفت های علوم استفاده می کند از پیشرفت های قبلی بشر نیز بهره مند شود‏(ناطقیان، 1387).

 

دانلود فایلپرداخت با کلیه کارتهای عضو شتاب امکان پذیر است.

برای مشاهده توضیحات فایل  دانلود و پیشینه نظری سبک های تفکر (فصل دوم پایان نامه)  اینجا کلیک کنید

برای دانلود فایل باکیفیت دانلود و پیشینه نظری سبک های تفکر (فصل دوم پایان نامه) روی دکمه زیر کلیک نمائید

✔️  دارای پشتیبانی 24 ساعته تلفنی و پیامکی و ایمیلی و تلگرامی

✔️  بهترین کیفیت در بین فروشگاه های فایل

✔️  دانلود سریع و مستقیم

✔️  دارای توضیحات مختصر قبل از خرید در صفحه محصول

✔️ دانلود دانلود و پیشینه نظری سبک های تفکر (فصل دوم پایان نامه)

admin
Author: admin

Posted in:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *