پیشینه تحقیق اختلالات رفتاری کودکان

Published on می 2, 2024

دانلود پیشینه تحقیق اختلالات رفتاری کودکان

پیشینه تحقیق اختلالات رفتاری کودکان

دانلود پیشینه تحقیق اختلالات رفتاری کودکان

پیشینه تحقیق اختلالات رفتاری کودکان , خرید , ارزان , مبانی , نظری , اختلالات , رفتاری , کودکان ,

——-

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات<br>دسته بندی : وورد<br>نوع فایل : Word (..docx) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )<br>تعداد صفحه : 41 صفحه<br><br> قسمتی از متن Word (..docx) :<br><br>اختلالات رفتاری کودکان
تعریف اختلالات رفتاری کودکان با توجه به مفهوم بهنجاری
تشخیص رفتار بهنجار از نابهنجار اغلب مشکل است. هرچند برای تعریف رفتار بهنجار چندین مدل ارائه شده است اما هیچ یک از تعاریف ارائه شده آن قدر جامع نیست که همه موارد نابهنجار یا اختلالات روانی یا رفتاری را در بر گیرد. بنابراین در این مورد اتفاق نظر کلی وجود ندارد (اتکینسون و همکاران، 2006).
در آسیب شناسی روانی کودکان و نوجوانان نیز بحث از بهنجار و نابهنجار و تعیین مرز مشخص بین این دو کار آسانی نیست. قرار گرفتن کودک در فرایند رشد، رسش و تغییرات قابل مشاهده در رفتارهای عاطفی، شناختی و هیجانی این مشکل را دو چندان می کند و ناتوانی کودک در قضاوت بین درست و نادرست و عدم کنترل برخی رفتارهای خود، تصمیم گیری در مورد رفتارهای او را دشوار می سازد. در اکثر موارد تفاوت بین رفتار بهنجار و نابهنجار در کودکان بوضوحی که در مورد بزرگسالان تعیین می شود قابل تعیین نیست. تمام کودکان گاه گاهی رفتار غیر انطباقی مانند شب ادراری یا حملات قشقرق نشان می دهند. چنین رفتاری ممکن است نتیجه استرس خاص بوده و پاسخی بهنجار در مرحله خاصی از رشد باشد. پیت (1998) کودک با اختلال رفتاری را کودکی می داند که رفتارهایش به اندازه ای نا مناسب است که شرکت او در کلاس باعث از هم گسیختن حواس یا آشفتگی ذهنی سایر همسالان باشد و نیز فشاری بیش از حد به معلم وارد کند. بر طبق نظر هرینگ (1993) کودکی که به علت جسمی یا تاثیرات محیطی به طور مزمن دارای یکی از ویژگی های زیر باشد، کودکی با اختلال رفتاری است:
1- ناتوانی در یادگیری متناسب با بهره هوشی، توانایی حسی- حرکتی و رشد فیزیکی
2- ناتوانی در پاسخ گویی به شرایط زندگی روزمره
3- ناتوانی در ایجاد و حفظ روابط اجتماعی مناسب
4- رفتارهای افراطی (فعالیت بیش از اندازه، بیش فعالی و یا رفتارهای افسرده گونه و گوشه گیرانه).
کرک (2001) رفتاری را انحرافی و واجد اختلال تلقی می کند که ضمن نامتناسب بودن با سن فرد، شدید، مزمن یا مداوم بوده و گستره آن شامل رفتارهای بیش فعالی و پرخاشگرانه تا رفتارهای گوشه گیرانه است. ویژگی این رفتارها این است که اولا تاثیر منفی بر فرایند رشد و انطباق مناسب با محیط کودک دارد ثانیا مزاحمت برای زندگی دیگران را بوجود می آورد(سیف نراقی و همکاران،1384).
ملاک های اختلال رفتاری
با توجه به تعاریف فوق الذکر، اختلال رفتاری نیز نوعی رفتار نابهنجار می باشد که در اینجا
ملاک های آن مورد بررسی قرار می گیرد. بر اساس نظریات مختلف، برای تفکیک رفتار بهنجار از اختلال رفتاری چندین ملاک وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می شود:
1- تناسب با سن
کودکان در سنین گوناگون به گونه های متفاوت رفتار می کنند. بنابراین کسانی که با کودکان کار می کنند باید با دامنه رفتار در سنین مختلف آشنا باشند تا بتوانند رفتار بهنجار را از نابهنجار تفکیک کنند. به عبارت دیگر از جایی که کودکان به سرعت و غیرمنتظره تغییر می کنند، نمی توان کارکرد آنان را بدون در نظر گرفتن هنچارهای سنی . رشدی ارزیابی کرد(نلسون و همکاران،2003).
2- تداوم
هنگام بررسی درباره اختلالات رفتاری کودکان همواره باید دقت کرد که رفتار دشوار از چه زمانی شروع شده، چه نوسانی داشته و به چه صورت ادامه داشته است. با توجه به اینکه بعضی از رفتارهای دشوار کودکان در مراحل خاصی از رشد بروز می کند، از این رو زمانی می توان آن ها را اختلال نامید که بعد از این دوره رشد نیز ادامه داشته باشد. برای مثال مکیدن انگشت در دوره شیرخوارگی یک عمل طبیعی محسوب می شود، ولی اگر این عمل در مراحل بعدی رشد به شدت ادامه یابد و منجر به بروز مشکلات دیگر از جمله گوشه گیری، پرخاشگری و غیره شود، اختلال محسوب می شود(نلسون و همکاران،2003).
3- هنجارهای اجتماعی- فرهنگی
شاید جامع ترین ملاک برای قضاوت در مورد اختلالات رفتاری کودکان نقش هنجارهای اجتماعی- فرهنگی باشد که سال ها قبل توسط انسان شناسی به نام بندیکت (1934) به صورتی موثر شرح داده شده است. وی پس از مطالعه وسیعی که در مورد فرهنگ های مختلف به عمل آورد ابراز داشت که هر جامعه رفتارهای معینی را انتخاب می کند که مناسب آن است و افراد خود را به گونه ای پرورش می دهند که طبق آن عمل کنند. افرادی که بر اثر موضع گیری های قبلی، سرشت، خلق و خو و یا تجربه های اکتسابی این رفتارها را از خود بروز ندهند، اجتماع آن ها را افرادی کج رو و منحرف می شناسد. انحراف این افراد همیشه نسبت به معیارهای اجتماع سنجیده می شود. هنجارهای فرهنگی، در مورد کودکان و بزرگسالان هر دو مصداق دارد (نوابی نژاد،1387).
4- دامنه اختلال
مشکلات محدود، نگرانی کمتری را ایجاد می کنند، در حالی که مشکل هرچه فراگیر تر باشد، موجب نگرانی بیشتر می شود. علائم منحصر به فرد ممکن است جای نگرانی زیادی نداشته باشد، در حالی که هرچه علائم شدیدتر و متنوع تر و بیشتر می شوند، مشکلات و در نتیجه نگرانی ها و ناتوانی های بیشتری را بوجود می آورند و در نتیجه قضاوت در مورد نابهنجار بودن رفتار آسان تر خواهد بود(نلسون و همکاران،2003).
5- تناسب با جنس
یکی از یافته های بارز در زمینه اختلال های رفتاری کودکان این است که در پسران، اختلال های رفتاری از تنوع و گستردگی بیشتری در مقایسه با دختران برخوردار است. این گستردگی شامل اختلال شدید روانی، تحرک بیش از حد، خیس کردن رخت خواب، رفتارهای ضد اجتماعی و مشکلات یادگیری است. در دختران اختلال های روانی بیشتر شامل مساله کمرویی شدید، ترس و اضطراب و گلایه از وضعیت جسمانی و مشابه آن است (نوابی نژاد،1387).
6- موقعیت
رفتارهای نامطلوب در هر جامعه و در همه موارد تکرار می شود. به عبارت دیگر، معمولا این گونه رفتارها در هر موقعیتی از کودک سر می زند. برای مثال ترسیدن کودک غیر عادی نیست، اما اگر این ترس در موارد و موقعیت های زیادی وجود داشته باشد، غیر عادی است. همچنین افسردگی و انزوای کودکان زمانی اختلال محسوب می شود که کودک در هر موقعیتی این حالت را داشته باشد. اما چنان چه کودکی به خاطر از دست دادن یکی از عزیزان افسرده و غمگین باشد، اختلال محسوب نمی شود. به طور کلی برای اینکه بتوانیم بگوییم یک رفتار کودک اختلال است یا نه بایستی معلوم کنیم که آیا رفتار مورد نظر در رشد و گسترش سازگاری و بهزیستی کودک تولید اشکال خواهد کرد یا نه؟ این پیش بینی مستلزم مدنظر قرار دادن فراوانی، شدت و تداوم رفتار مورد نظر است. همان طور که ذکر شد بسیاری از موارد که بعنوان مشکل رفتاری در کودکان توصیف می شوند، را می توان به عوان مشکلی گذرا در نظر گرفت، اما آن دسته از مشکلات رفتاری که از نظر شدت، فراوانی و تداوم از سن خاص کودک انتظار نمی رود می تواند اختلال رفتاری و پیش بینی کننده آسیب های روانی بعدی باشد(نلسون و همکاران،2003).
2-3-3. شیوع اختلالات رفتاری در کودکان
تعداد و یا درصد کودکان مبتلا به اختلال رفتاری در جوامع مختلف و به طور متوسط طبق آمار سازمان بهداشت جهانی عبارت است از : یک درصد از کل کودکان. ریچمن (2001) در تحقیقات خود نشان داد که 22 درصد از کودکان پیش دبستانی دچار مشکلات حاد رفتاری هستند و در بین کودکان سنین بالاتر، آن هایی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند 25 درصد و کسانی که در شهرهای کوچک زندگی می کنند، تا نصف این رقم دارای مشکلات رفتاری هستند. در عین حال 20 درصد از نوجوانان و مخصوصا دختران نوجوان دچار مشکلات اساسی روانشناسی هستند. به عبارت بهتر، 20 درصد از کودکان و نوجوانان در هر سال مشکلات اساسی روانشناختی و ناراحتی های روانی از خود نشان می دهند(نوابی نژاد، 1387).
2-3-4. سبب شناسی اختلالات رفتاری در کودکان,

 

برای مشاهده توضیحات فایل  پیشینه تحقیق اختلالات رفتاری کودکان  اینجا کلیک کنید

برای دانلود فایل باکیفیت پیشینه تحقیق اختلالات رفتاری کودکان روی دکمه زیر کلیک نمائید

✔️  دارای پشتیبانی 24 ساعته تلفنی و پیامکی و ایمیلی و تلگرامی

✔️  بهترین کیفیت در بین فروشگاه های فایل

✔️  دانلود سریع و مستقیم

✔️  دارای توضیحات مختصر قبل از خرید در صفحه محصول

✔️ دانلود پیشینه تحقیق اختلالات رفتاری کودکان

admin
Author: admin

Posted in:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *