پیشینه تحقیق تحقیق سازمان های غیر دولتی و نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر

Published on می 2, 2024

دانلود پیشینه تحقیق تحقیق سازمان های غیر دولتی و نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر

پیشینه تحقیق تحقیق سازمان های غیر دولتی و نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر

دانلود پیشینه تحقیق تحقیق سازمان های غیر دولتی و نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر

پیشینه تحقیق تحقیق سازمان های غیر دولتی و نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر , خرید , ارزان , مبانی , نظری , تحقیق , سازمان , های , غیر , دولتی , و , نهضت , بین , المللی , صلیب , سرخ , و , هلال , احمر ,

——-

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات<br>دسته بندی : وورد<br>نوع فایل : Word (..docx) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )<br>تعداد صفحه : 56 صفحه<br><br> قسمتی از متن Word (..docx) :<br><br>

خلاصه ای از کار:
فصل اول: بررسی و تعریف مفاهیم مقدماتی
گفتار اول: سازمان های غیر دولتی سازمان های غیردولتی از مهمترین و موثرترین نهادهای جامعه مدنی به شمار می آیند. به ویژه در طول سه دهه گذشته این شخصیت های غیرانتفاعی که اعضای آن شهروند یا اجتماعی از شهروندان یک یا چند کشور هستند که نوع فعالیت شان برحسب خواست جمعی اعضای آن در پاسخ به احتیاجات اعضای جامعه یا جوامعی که سازمان مذکور با آن همکاری می کند، تعیین می شود، در جهت تضمین حقوق بشر مطرح و در راستای اسناد بین المللی گام های بلندی برداشته اند. بررسی عملکرد سازمان های غیردولتی مختلف نشان می دهد که این سازمان ها به منظور ارتقای حقوق بشر در داخل کشور خود عمدتاً به اشکال ذیل عمل می کنند:
……………………….
دو ویژگی بارز در خصوص نهادی غیر دولتی وجود دارد که عبارتند از :
1) غیر انتفاعی بودن
2) داوطلبانه بودن. هم در حقوق داخلی کشورها هم در حقوق بین الملل بر این 2 مورد در خصوص NGO ها تاکید شده است. به عنوان سازمان ملل متحد این اصطلاح را در ارتباط با هر گروه غیر انتفاعی داوطلبانه متشکل از شهروندان جهانی به کار می برد که در سه سطح محلّی، ملی یا بین المللی تشکیل شده اند. فلسفه وجودی این نهادها را عده ای مربوط به تشکلهای خیریه و انسان دوستانه که در غرب خصوصاً بعد از جنگ جهانی و به منظور التیام بخشی از دردهای مردم جنگزده تشکیل می شدند می دانند اما امروزه با باور اینکه دولتها به طور کامل نمی توانند از خواسته ها و………………
مبحث اول: شخصیت حقوقی سازمانهای بین المللی غیر دولتی
در مورد شخصیت حقوقی این سازمانها 2 نظر وجود دارد که عده ای قائل به شخصیت حقوقی برای آنها و عده ای دیگر نیز معتقد به داشتن شخصیت حقوقی بین المللی برای این سازمانها نیستند گروه دوم که اکثریت علمای حقوق بین الملل را نیز تشکیل می دهند با توجه به اینکه سند موسس و اساسنامه اینها مبتنی بر حقوق داخلی است استدلال می کنند و در مقابل نیز موافقین داشتن شخصیت حقوقی بین المللی، با تشبیه عملکرد این سازمانها به سازمانهای بین الدولی نظر خود را توجیه می کنند اما به نظر می رسد شخصیت حقوقی را باید با توجه به عملکرد و کارکرد سنجید همانطور……………………..
مبحث دوم: تاثیرگذاری سازمانهای غیر دولتی بر جامعه بین الملل
همانطور که اشاره شد سرآغاز و علّت تشکیل این سازمانها در جامعه بین الملل جبران نقاط ضعفی بود که دولتها و سازمانهای بین دولتی به دلیل مسائل گوناگون از جمله عرفهای پیچیده دیپلماتیک و رقابت های سیاسی موفق به انجام آن ها نشده بودند و سازمانهای غیر دولتی به دلیل نقاط مثبتی که نسبت به سازمانهای دولتی دارند و به گوشه ای از آنها اشاره و در ادامه به موارد دیگری………………
مبحث سوم: سازمان های غیردولتی بشردوستانه
بند اول: حقوق بین الملل بشر، حقوق بین الملل بشردوستانه
با نگاه اجمالی به تاریخ جوامع بشری در می یابیم که پدیدۀ شوم و تلخی بنام جنگ در طول تاریخ مدام گریبانگیر حیات بشری بوده و پیامدهای ناگواری را برای بشریت به همراه داشته است که نقص حقوق بنیادین و اساسی افراد نمونه بارز آنهاست. علاوه براین، درگیرهای مسلحانه روزافزونی که در نقاط مختلف جهان روی می دهد بیانگر این واقعیّت انکار ناپذیر است که جوامع بین المللی و علی الخصوص جوامع داخلی معاصر را از رویارویی با جنگ گریزی نیست. منازعات مسلحانه امروزی به دلیل بکارگیری شیوه های نوین هدایت عملیات جنگی و استفاده از سلاح های پیشرفته در……………..

بند دوم: عملکرد سازمان های غیردولتی بشردوستانه
الف) مبانی عملکرد سازمان های غیردولتی بشردوستانه
احترام، رعایت و اجرا قواعد حقوق بشر بر سه پایه اصلی استوار است:
– دولتها: دولتها نقش بنیادی در حفظ حقوق اتباع خود دارند که آن را از طریق وضع قوانین و ایجاد نهادهای قضایی و اداری و کنترلی برروی عملکرد مقامات اجرایی و پلیس اعمال می کنند. امروزه امضاء هر سند الزام آور بین المللی در قلمرو حقوق بشر بمنزله پذیرش اجرای قواعد مندرج در آن سند و قبول مکانیسم نظارتی آن محسوب می شود، بدین ترتیب فرد رفته رفته در جهت تبدیل شدن به تابع حقوق بین الملل گام برداشته است.
………………….

ب) فعالیت سازمانهای غیردولتی بشردوستانه
1. سازمان عفو بین الملل: سازمان عفو بین الملل از مهم ترین و معروف ترین سازمان های غیردولتی بشردوستانه است. منشاء این سازمان به واقعه ای باز می گردد که در سال 1960 رخ داد.
جریان از این قرار بود که در پی محکومیت دو دانشجوی پرتغالی به هفت سال زندان به اتهام تلاش برای آزادی در کشورشان یک وکیل انگلیسی بنام پیتربنن سون به سفارت پرتغال مراجعه و اعتراض نمود. اما این عمل فردی موثر واقع نشد به همین دلیل او در مطبوعات جهان دعوتی عام برای حمایت از زندانیان عقیدتی نمود که با استقبال هزاران نفر مواجهه شد. همین امر سبب شد که……………..

ج) مشکلات سازمانهای غیردولتی بشردوستانه
اولویت اول در فعالیت این گونه سازمانها کمک شخصی به افراد است. این سازمان ها اغلب در فعالیت خود دچار مشکل می شوند چون که مستقیم یا غیرمستقیم مسئولیت دولتها به دلیل نقض حقوق بشر را مطرح می کنند. برخلاف سازمان های غیردولتی بشردوستانه که وضعیت دولتها را به هر شکلی که هست می پذیرند ولی سازمان های غیردولتی بشردوستانه نمی توانند از نظر سیاسی بی طرف بمانند و وضعیت موجود در کشورها را در مورد نقض حقوق بشر نمی پذیرند. آنها خواهان اصلاح دولتها بوده و رعایت قواعدی را از آنها می خواهند که آزادانه در قالب اسناد الزام آور پذیرفته اند.
……………

گفتار دوم: نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر
جنبش بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر با قدمت بیش از 140 ساله خود بیانگر یک حرکت نوع دوستانه، با ایجاد کمیته بین المللی صلیب سرخ شروع شد و با تاسیس جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر ادامه یافت و با پایه ریزی فدراسیون بین المللی جمعیت های ملی، مستحکم شده است. به بیان دیگر، نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت و جنبشی بشردوستانه است که دارای سه بخش و سه رکن قانونی است که ذیلا بخش های آن به طور مجزا تشریح می شوند.
…………….
اصول بنیادین
هفت اصل بنیادین نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر که پاسداری از آن از وظایف کمیته بین المللی صلیب سرخ است رسما در بیستمین کنفرانس بین المللی که به سال 1965 در وین برگزار شد،اعلام گردید :
1. انسانیت : نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر که بر خاسته از آرمان کمک بدون تبعیض به مجروحان جنگ است در سطح بین المللی و ملی تلاش می کند از ورود درد و رنجدر هر کجا یافت شود پیشگیری کرده و از آن بکاهد.هدف نهضت،حمایت از حیات و سلامت و تضمین احترام به ابناء بشر است.نهضت،درک متقابل،دوستی،همکاری و صلح پایدار را در میان ملتها ارتقاء می دهد.
………….

مبحث اول: کمیته بین المللی صلیب سرخ ICRC
این کمیته را پنج شهروند سوئیسی به نام های هنری دونان ، ژنرال دوفور ، گوستاو موینیه ، دکتر اپیا و مانوار در سال 1863 بنیان نهادند. کمیته عضو موسس و منشا نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر است. آنها در اولین جلسه خود در 17 فوریه 1863یک نهاد دائمی، مستقل و بین المللی به نام کمیته بین المللی برای کمک به سربازان مجروح تشکیل دادند که متعاقبا در 1875 عنوان کمیته بین المللی صلیب سرخ را برای آن برگزیدند. تا اینکه 50 سال بعد در کنوانسیون ژنو 1929 در خصوص رفتار با زندانیان جنگی…………….

بند اول: وظایف و اختیارات کمیته بین المللی صلیب سرخ
کنوانسیون های چهارگانه ژنو و در پروتکل الحاقی آن، صلاحیت و وظایف کلی کمیته بین المللی صلیب سرخ را بیان نموده است. کمیته صلاحیت دارد که با برگزاری سمینارها و دوره های آموزشی، حقوق بین الملل بشر دوستانه را توسعه دهد و یا با تهیه پیش نویس و برگزاری کنفرانس دیپلماتیک، زمینه را برای تدوین حقوق بین الملل بشر دوستانه مهیا نماید. نقش کمیته بین الملل صلیب سرخ در تدوین و تصویب کنوانسیون چهارگانه ژنو و دو پروتکل الحاقی آن، نمونه بارز چنین صلاحیتی است. علاوه بر این کمیته صلاحیت مذاکره با طرفین مخاصمه و صلاحیت همکاری با دولت ها و سازمان های بین المللی را دارد تا بدین ترتیب توجه و یا حمایت آنها را به وضعیّت قربانیان جنگ جلب نماید.
…………………
بند دوم: مصونیت و صلاحیت کمیته بین المللی صلیب سرخ
صلاحیت و وضعیت حقوقی کمیته ی بین المللی صلیب سرخ ، این سازمان را از آژانسهای بین دولتی همچون آژانس سازمان ملل و سازمان های غیر دولتی (NGO) مجزا ساخته است.
کمیته بین المللی صلیب سرخ از طریق انعقاد موافقتنا مه ها با کشورها در تحت حقوق بین الملل از مزایا و مصونیت هایی که معمولا به سازمانهای بین دولتی اعطا می شود همچون مصونیت از پیگرد حقوقی که از کمیته در مقابل هر گونه……………..
مبحث دوم: جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر
جمعیت های ملی که ستون های صلیب سرخ و هلال احمر در دولت هر کشور می باشند و شاخه ی ملی آن قلمداد می شوند، در سال 1863 در کنفرانس ژنو – که بعداً سخن از آن خواهیم گفت – تصمیم گرفته شد که در هر کشوری، یک جمعیت امدادی ملی تاسیس شود که وظیفه آن در زمان جنگ و در صورت لزوم، کمک به سرویس های پزشکی نظامی باشد؛ در زمان صلح آنها باید خود را آماده ی مقابله با جنگ ها از طریق آموزش کارکنان پزشکی داوطلب و آماده سازی مواد امدادی پزشکی نمایند. جمعیت های ملی توسط یک کمیته مرکزی……………..
مبحث سوم: فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر
در سال 1919 و پس از پایان جنگ جهانی اول «اتحادیه جمعیت های صلیب سرخ» تشکیل شد که این امر به ابتکار جمعیت ملی آمریکا در جهت نیاز به همکاری بیشتر صورت گرفت. این اتحادیه در 28 نوامبر 1991 به «فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر» تغییر نام داد. این فدراسیون تسهیل کننده و ترویج گر اصول نهضت است، فعالیت هایی که توسط جمعیت های ملی عضو آن انجام می شوند و وضعیت آسیب پذیرترین مردم را ارتقاء می بخشد، هدایت و هماهنگ سازی…………..

مبحث چهارم: ارکان قانونی نهضت
نهضت دارای سه رکن قانونی است که عبارتند از:
1) کنفرانس بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر: کنفرانس بین المللی، عالی ترین رکن تصمیم گیری نهظت است و مجمعی برای بحث درباره ی امور مورد علاقه مشترک دولت ها و نهضت است. این کنفرانس مشتکل از جمعیت های ملی که در حال حاضر 178 جمعیت ملی وجود دارد، کمیته ی بین المللی صلیب سرخ، فدراسیون بین المللی و دول امضاء کننده قراردادهای ژنو – حدود……………

فهرست منابع:
منابع فارسی
الف- کتابها:

سازمان های غیر دولتی بشردوستانه و کمیته بین المللی صلیب سرخ و جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر

فصل اول: بررسی و تعریف مفاهیم مقدماتی,

 

برای مشاهده توضیحات فایل  پیشینه تحقیق تحقیق سازمان های غیر دولتی و نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر  اینجا کلیک کنید

برای دانلود فایل باکیفیت پیشینه تحقیق تحقیق سازمان های غیر دولتی و نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر روی دکمه زیر کلیک نمائید

✔️  دارای پشتیبانی 24 ساعته تلفنی و پیامکی و ایمیلی و تلگرامی

✔️  بهترین کیفیت در بین فروشگاه های فایل

✔️  دانلود سریع و مستقیم

✔️  دارای توضیحات مختصر قبل از خرید در صفحه محصول

✔️ دانلود پیشینه تحقیق تحقیق سازمان های غیر دولتی و نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر

admin
Author: admin

Posted in:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *