پیشینه تحقیق تحقیق هنر و زیبایی نزد افلوطین

Published on می 2, 2024

دانلود پیشینه تحقیق تحقیق هنر و زیبایی نزد افلوطین

پیشینه تحقیق تحقیق هنر و زیبایی نزد افلوطین

دانلود پیشینه تحقیق تحقیق هنر و زیبایی نزد افلوطین

پیشینه تحقیق تحقیق هنر و زیبایی نزد افلوطین , خرید , ارزان , مبانی , نظری , تحقیق , هنر , و , زیبایی , نزد , افلوطین ,

——-

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات<br>دسته بندی : وورد<br>نوع فایل : Word (..docx) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )<br>تعداد صفحه : 26 صفحه<br><br> قسمتی از متن Word (..docx) :<br><br>خلاصه ای از کار:
مقدمه:
زیبایی و هنر در نظام فلسفی افلوطین جایگاه مهمی دارد. او در سه رساله از «نه گانه ها»ی خود به طور مستقل به مسئلۀ زیبایی و هنر پرداخته است: رسالۀ ششم از نه گانه اول، رساله هشتم از نه گانه پنجم و رساله هفتم از نه گانه ششم. به دو گونه می توان نشان داد که هنر و معرفت در فلسفۀ افلوطین یکی هستند؛ آنجا که هنرمند برای نظارۀ زیبایی معقول، خود را باید…………….
3-1تعریف هنر در نظر افلوطین
افلوطین هنر را تجلی (تجسم) زیبایی می داند (1. 8. 5، افلوطین، 1366، ص757) هنگامی که ما به یک اثر هنری می نگریم، مثلاً بر سنگی که توسط هنرمندی شکل یافته است، مشاهده می کنیم که آن قطعه سنگ نسبت به قطعه سنگ مشابهی که هیچ اثر هنری……………
3-2تعریف زیبایی
اگر آنچه افلوطین در مورد زیبایی نوشته است، بررسی شود، می توان به دیدگاه روشنی دربارۀ تعریف افلوطین از زیبایی دست یافت. افلوطین در ابتدای رسالۀ «دربارۀ زیبایی محسوس» اشاره می کند که زیبایی گاهی در امور بصری یا امر شنوایی دیده می شود؛ مانند واژه ها، موسیقی، و گاهی…………..
3-3 هنر و معرفت
پیش از این گذشت که در نظر افلوطین هنر تجلی و تجسم زیبایی است و زیبایی حاصل تناسب نیست بلکه آنچه چیزی را زیبا می کند، صورت و ایده است. ولی کدام زیبایی در هنرها تجلی می یابد؟ آیا هنرمند در آفرینش زیبایی، از طبیعت تقلید می کند؟ «هنر تقلید از طبیعت نیست. هنرها از عین پدیده های طبیعی تقلید نمی کنند بلکه به سوی صور معقول که طبیعت از آن ها برمی آید، صعود می کنند و آثار خود را به تقلید از آن ها پدید می آورند» (افلوطین، 1366، ص758)…………….
زیبایی هنری
از نظر فلوطین هنر از عالم بالا می‏آید،از همین‏ روست که وی بر خلاف افلاطون زیبایی را در درجه‏ نخست زیبایی هنری می‏داند.از دیدگاه وی زیبایی‏ آفریده هنرمند،نه در موضوعی است که از آن تقلید می‏کند و نه در ماده خامی است که به آن شکل می‏ دهد……………..
زیبایی طبیعی
از نظر افلوطین زیبایی در اشیاء زمانی بروز می‏کند که روشنایی صورت بر تاریکی ماده چیره می‏شود. رنگهای زیبا،آتش،روشنایی خورشید و آسمان پرستاره‏ نمونه‏هایی از زیبایی بصری، و آهنگ ها و نواهای زیبا، زیبایی های شنیداری هستند که در رساله ششم از انئاد اول به آن اشاره می‏کند.زیبایی نور ناشی از این است که‏ با پرتوافکنی بر تاریکی ذاتی شی‏ء به آن………….
عشق انسان به زیبایی در عالم محسوس
عشق،یا به تعبیر افلوطین، عاطفه‏ای که اروس را مسئوول آن می‏دانیم،تنها در روحی پدید می‏آید که با موجود زیبایی هم‏آغوش می‏شود.وی در مباحث خود پیرامون عشق انسان به زیباییهای محسوس بر این نظر است که دو گروه به زیباییهای این جهان گرایش……………
ارتباط زیبایی محسوس با زیبایی معقول در فلسفه افلوطین
افلوطین معتقد است که زیبایی محسوس در عالم ماده، جنبه ضعیفی از زیبایی معقول و موجود در عالم برتر است. نفس در این عالم به دیدار زیبایی معقول دعوت شده است و زیبایی ها را متعلق به عالم عقل یا به تعبیر افلاطونی، عالم مثال می داند. وی مانند افلاطون بر این باور است که ایده ها و صور زیبایی در عالم عقل یا عالم مثال وجود دارد و همه زیبایی هایی که در عالم ماده دیده می شود، بر اساس زیبایی موجود در آن عالم، داوری می گردد. ……..
منابع و ماخذ

هنر و زیبایی نزد افلوطین
مقدمه:
زیبایی و هنر در نظام فلسفی افلوطین جایگاه مهمی دارد. او در سه رساله از «نه گانه ها»ی خود به طور مستقل به مسئلۀ زیبایی و هنر پرداخته است: رسالۀ ششم از نه گانه اول، رساله هشتم از نه گانه پنجم و رساله هفتم از نه گانه ششم. به دو گونه می توان نشان داد که هنر و معرفت در فلسفۀ افلوطین یکی هستند؛ آنجا که هنرمند برای نظارۀ زیبایی معقول، خود را باید زیبا کند و برای زیبا شدن همانند پیکرتراشان، پلیدی را از خود دور سازد. با دور ساختن پلیدی از خود، هنرمند به خود خویشتن بازمی گردد و بدین ترتیب، زیبا می شود و به نظارۀ زیبایی عقل می پردازد.
دیگر اینکه فعل هنرمندانه همانند فعل طبیعت، نفس و عقل است؛ همان گونه که آن ها با نظاره، زیبایی تولید می کنند، هنرمند هم با نظارۀ صورت های عقلی، زیبایی را خلق می کند. در این صورت، آنچه رهبر تمام تولیدات است، معرفت خواهد بود. پس در نظر افلوطین، زیبایی شناسی همان معرفت شناسی و هستی شناسی است. در این تفکر، راه درک هستی، زیبا شدن و راه زیبا شدن، نیک شدن است.
رابطه هنر با معرفت در فلسفۀ افلوطین اهمیت بسیاری دارد. در نظر افلوطین هنر با معرفت پیوندی ناگسستنی دارد. که این پیوند پس از روشن شدن دیدگاه افلوطین در مورد هنر و زیبایی روشن خواهد شد.
3-1تعریف هنر در نظر افلوطین
افلوطین هنر را تجلی (تجسم) زیبایی می داند (1. 8. 5، افلوطین، 1366، ص757) هنگامی که ما به یک اثر هنری می نگریم، مثلاً بر سنگی که توسط هنرمندی شکل یافته است، مشاهده می کنیم که آن قطعه سنگ نسبت به قطعه سنگ مشابهی که هیچ اثر هنری بر روی آن پدید نیامده است، برتری دارد. به گفته افلوطین: «وقتی دو چیز در کنار یکدیگر قرار داده شده اند، مثلاً دو سنگ که یکی خام است و هنوز هنر، صورتی خاص بدان نبخشیده و دیگری به سبب چیرگی هنر بر آن به صورت پیکر خدایی مانند یک کاریس یا یک موز و پیکر یک انسان ولی نه هر انسانی بلکه انسانی که هنر با زیباترین چیزها ایجاد کرده است، بی گمان سنگی که هنر، هیئت زیبایی بدان بخشیده است، زیبا می نماید» (افلوطین، 1366، ص757).
پس هنر به معنای ایجاد زیبایی در مواد است. در تمام آثار هنری نیز این گونه است؛ مثلاً وقتی معمار می خواهد بنایی را ایجاد کند، بر اساس صورت ذهنی ای که دارد، مواد و مصالحی که در خارج موجود است، مانند سنگ، چوب و غیره را مطابق با صورت ذهنی زیبای خود نظم و هماهنگی و زیبایی می دهد. حال آنکه بنایی که معمار به وجود آورده است، به مراتب از آن مواد اولیه که به صورت پراکنده و نامنظم بودند، زیباتر است. این نشان می دهد فعلی که هنر انجام می دهد، آفرینش زیبایی در ماده است.
بعد از روشن کردن این موضوع که هنر تجلی زیبایی است، این سوال مطرح می شود که خود زیبایی چیست و افلوطین زیبایی را چگونه تعریف می کند؟
3-2تعریف زیبایی
اگر آنچه افلوطین در مورد زیبایی نوشته است، بررسی شود، می توان به دیدگاه روشنی دربارۀ تعریف افلوطین از زیبایی دست یافت. افلوطین در ابتدای رسالۀ «دربارۀ زیبایی محسوس» اشاره می کند که زیبایی گاهی در امور بصری یا امر شنوایی دیده می شود؛ مانند واژه ها، موسیقی، و گاهی در رفتارها و حالات. عین عبارت افلوطین در این مورد چنین است: «زیبایی غالبا در دیدنی هاست و نیز در شنیدنی ها؛ مثلاً در ترکیب و نظم واژه ها و در تمام انواع موسیقی؛ زیرا مقام ها و آهنگ ها نیز زیبا هستند. برای کسانی که از محدودۀ ادراک حسی می توانند فراتر بروند،اعمال و نحوه های زندگی و خوی ها و دانش ها نیز زیبا هستند. همچنین است فضایل» (افلوطین، 1366، ص111).,

 

برای مشاهده توضیحات فایل  پیشینه تحقیق تحقیق هنر و زیبایی نزد افلوطین  اینجا کلیک کنید

برای دانلود فایل باکیفیت پیشینه تحقیق تحقیق هنر و زیبایی نزد افلوطین روی دکمه زیر کلیک نمائید

✔️  دارای پشتیبانی 24 ساعته تلفنی و پیامکی و ایمیلی و تلگرامی

✔️  بهترین کیفیت در بین فروشگاه های فایل

✔️  دانلود سریع و مستقیم

✔️  دارای توضیحات مختصر قبل از خرید در صفحه محصول

✔️ دانلود پیشینه تحقیق تحقیق هنر و زیبایی نزد افلوطین

admin
Author: admin

Posted in:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *