پیشینه تحقیق تعاریف واندازه گیری نقد شوندگی

Published on می 2, 2024

دانلود پیشینه تحقیق تعاریف واندازه گیری نقد شوندگی

پیشینه تحقیق تعاریف واندازه گیری نقد شوندگی

دانلود  پیشینه تحقیق تعاریف واندازه گیری نقد شوندگی

پیشینه تحقیق تعاریف واندازه گیری نقد شوندگی , خرید , ارزان , ادبیات , نظری , وپیشینه , تحقیق , تعاریف , واندازه , گیری , نقد , شوندگی ,

——-

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات<br>دسته بندی : وورد<br>نوع فایل : Word (..docx) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )<br>تعداد صفحه : 26 صفحه<br><br> قسمتی از متن Word (..docx) :<br><br>پیشینه تحقیق تعاریف واندازه گیری نقد شوندگی

نقدشوندگی
تعاریف
2-3-1) اندازه گیری های مختلف نقدشوندگی
الف) نسبت آلدرسون و بتکر
ب) نسبت آلمدیا و کامپلو
ج) نسبت سیبیلکو
2-3-2) عوامل تاثیرگذار بر نقدشوندگی
انعطاف پذیری بازار:
زمان:
نرخ گردش سهام:
تعداد روزهای معاملاتی:
حجم معاملات:
ارزش معاملات:
ترکیب سرمایه گذاران:
معامله اینترنتی:
زیرساختهای معاملاتی:
2-4-1) تاثیر مثبت نقدشوندگی دارایی بر اهرم
2-4-3) عدم تقارن در تاثیر نقدشوندگی دارایی بر اهرم
2-5-1) پژوهشهای داخلی
2-5-2) پژوهشهای خارجی
منابع فارسی
منابع لاتین

نقدشوندگی
یکی از شاخصهایی که کارایی بورس اوراق بهادار با آن سنجیده می شود، «میزان نقدشوندگی سهام مورد معامله» است. همواره علاوه بر دو معیار نرخ بازدهی و ریسک، درجه نقدشوندگی داراییها نیز مورد توجه سرمایه گذاران قرار می گیرد. عامل مهمی که در تعیین نقدشوندگی یک دارایی اهمیت دارد اندازه بازار آن دارایی می باشد. اگر خریداران و فروشندگان بالقوه بسیاری برای یک دارایی مشخص وجود داشته باشد، بازار آن دارایی دارای نقدشوندگی می باشد (حسن جانی، 1386، 25)

تعاریف
نقدشوندگی به معنای سرعت تبدیل سرمایه گذاری ها یا داراییها به وجوه نقد می باشد. اوراق بهاداری که در بورس اوراق بهادار با استقبال معامله روبرو میشوند، می توانند حاکی از سرعت نقدشوندگی آنها باشد (مهدی ابزری و همکاران، 1386).
نقدشوندگی، توانایی سرمایه گذاران در تبدیل داراییهای مالی به وجه نقد در قیمتی مشابه با قیمت آخرین معامله است، با این فرض که اطلاعات جدیدی از زمان آخرین معامله کسب نشده باشد (خرمدین، 1387).
نقدشوندگی داراییها عبارت است از توانایی معامله سریع حجم بالایی از اوراق بهادار با هزینه پایین و تاثیر قیمتی کم (لیو، 2005)
فوس نقدشوندگی سهام را قدرت فروش سریع دارایی در قیمت مشابه قیمت قبلی بازار با فرض اینکه هیچ گونه اطلاعات جدیدی وارد بازار نشده است، تعریف کرده است.
داتار نقدشوندگی بازارهای مالی را، ظرفیت بازارهای مالی برای جذب نوسانات موقتی عرضه و تقاضا بدون اختلالات بیش از اندازه قیمتها تعریف می کند.
آیتکن و کامرتون، قدرت نقدشوندگی را توان تبدیل اوراق بهادار به پول نقد در پایین ترین سطح هزینه های مبادلاتی تعریف می کنند.
در جامعترین تعریف نقدشوندگی بازار عبارت است از توانایی انجام معاملات در حجم بالا، با حداکثر سرعت، حداقل هزینه و حداقل اثر قیمت، این تعریف برروی چهار بعد از نقدشوندگی تمرکز دارد: حجم معاملات، سرعت معاملات، هزینه معاملات و اثر قیمت.
یکی از مهمترین کارکردهای بازار سرمایه، تامین نقدشوندگی است. در حقیقت بازارهای ثانویه ضمن فراهم کردن نقدشوندگی، از طریق کشف قیمت و توانایی انتقال ریسک، باعث کاهش هزینه سرمایه می گردند. فرناندز (1999) از قول «کینز» بیان می کند که نقدشوندگی، توسط یک معیار مطلق قابل اندازه گیری نیست. در متون مالی گاهی برای رساندن مفهوم، به جای واژه نقدشوندگی از واژه بازارپذیری یا قابلیت خرید و فروش استفاده می شود، زیرا هر چه تعداد خریداران و فروشندگان بالقوه یک دارایی بیشتر باشد، آن دارایی نقدشوندگی بیشتری دارد. (نوبهار، 1388).
نقدشوندگی معیارهای زیادی دارد، که هیج کدام قادر به اندازه گیری تمام ابعاد آن نیستند روبین در سال 2007 معیارهای نقدشوندگی را می توان به دو گروه تقسیم کرد:
الف) معیارهای مبتنی بر معامله: شامل حجم معاملات، فراوانی معاملات، ارزش سهام معامله شده، تعداد روزهای معاملاتی، نرخ گردش سهام، درصد سهام شناور آزاد، زمان انتظار معامله، رتبه ی نقدشوندگی،
ب) معیارهای مبتنی بر سفارش: شامل تفاوت قیمت پیشنهادی عرضه و تقاضا، تفاوت عرضه و تقاضای موثر و عمق بازار.
ویس (2004) چهار بعد نقدشوندگی را اینگونه مشخص نموده است:
زمان انجام معامله: که به صورت توانایی انجام معامله به صورت آنی در قیمت جاری بازار تعریف می شود.
استحکام: که به صورت توانایی خرید و فروش دارایی در تقریبا یک قیمت و زمان تعریف می شود.
عمق: که توانایی خرید یا فروش میزان شخصی از یک دارایی بدون تحت تاثیر قرار دادن قیمت تعریف می شود.
برگشت پذیری: که به صورت سرعت بازگشت قیمتها به سطوح قبلی، پس از تغییر در قیمت با انجام معاملات بزرگ تعریف می شود.
سرمایه گذاران، اوراق بهادار با نقدشوندگی بالا را ترجیح می دهند. یعنی اوراقی که بدون از دست دادن ارزش و به سادگی قابل تبدیل به وجه نقد باشند. بنابراین اگر همه خصوصیات یکسان باشند، اوراقی که نقدشوندگی پایین تری دارند، باید بازده بالاتری داشته باشند تا مشتری را جذب کنند. ممکن است برخی سرمایه گذاران، اوراق بهادار کوتاه مدت را به بلندمدت ترجیح می دهند؛ زیرا اوراق بهادار با سررسید کوتاه مدت، نقدشوندگی بیشتری دارند. بدین ترتیب سرمایه گذاران تنها در صورتی اوراق بلندمدت نگهداری می کنند که با بازدهی اضافی ناشی از درجه نقدشوندگی پایین جبران شود. اگر چه اوراق بلندمدت را می توان پیش از سررسید نقد کرد، اما قیمت آنها به تغییرات نرخ بهره حساس تر است. معمولا اوراق بهادار با سررسید کوتاه مدت، نقدشوندگی بالاتری دارند، چون احتمال اینکه بدون از دست دادن ارزش به وجه نقد تبدیل شوند، بیشتر است. اوراق بهاداری که سررسید آنها کوتاه مدت است و یا بازار ثانویه فعالی دارند، نقدشوندگی بالاتری دارند. در این راستا بازارهای ثانویه به منظور افزایش قدرت نقدشوندگی سرمایه گذاریها برای سرمایه گذاران ایجاد شده اند تا وجوه سرمایه گذاری بلندمدت را به ویژگی نقدشوندگی نزدیک نموده و اطمینان دستیابی سریع به وجه نقد حاصل آید. این قابلیت در بازار سهام شرکتهایی که طرحهای بلندمدت دارند محدود است و کمتر ایجاد می گردد. سرمایه گذارانی که به نقدینگی سریع نیاز داشته باشند احتمالا از بازار سرمایه گذاری های بلندمدت خارج شده و به بازار کوتاه مدت با سود کم روی می آورند. این موارد را می توان از دلایل تاسیس شرکت های سرمایه گذاری دانست که می توانند با تنوع در سرمایه گذاری و افزایش میزان سرمایه و تعداد سهامداران قدرت نقدشوندگی سهام خود را در بازار افزایش دهند. سرمایه گذارانی که تا سررسید به وجوه خود نیازی ندارند. اوراق با نقدینگی پایین تر را خرید می کنند. اما بعضی از سرمایه گذاران حاضرند روی اوراق با بازده کمتر اما با درجه نقدشوندگی بالا سرمایه گذاری کنند. بازارهای سهام با نقدشوندگی بالا، باعث می شوند تا سرمایه گذاران پرتفولیوی خود را به سرعت و با کمترین هزینه تعدیل کنند. نقدشوندگی بالا باعث تسهیل پروژه های سرمایه گذاری شده و ریسک آنها را کاهش می دهد. بنابراین می توان گفت که نقدشوندگی تاثیری مثبت بر توسعه بازار سهام خواهد داشت چرا که حجم بالاتری از پس اندازهای مردم وارد بازارهای سهام خواهد شد.
2-3-1) اندازه گیری های مختلف نقدشوندگی
یکی از موانع تحقیق تجربی در خصوص نقدشوندگی دارایی، دشواری اندازه گیری آن می باشد. چون بازار سازمان یافته ای برای دارییهای شرکت وجود ندارد و مظنه روزانه را همان طور که برای اوراق بهادار وجود دارد، مشاهده نمی شود. لذا داده ای برای اندازه گیری نقدشوندگی که در ادبیات زیر ساختاری بازار مورد استفاده قرار گیرد، وجود ندارد و بایستی به مزایده و پرسش مظنه مبتنی باشد. با وجود محدودیتهای فوق، چندین اندازه گیری بالقوه از نقدشوندگی دارایی شرکت وجود دارد:
الف) نسبت آلدرسون و بتکر
آلدرسون و بتکر (1995) از ضریب یک منهای نسبت برآورد شرکت از ارزش داراییها در زمان تصفیه، به ارزش داراییها به شرط تداوم فعالیت، به منظور اندازه گیری هزینه های تصفیه استفاده کرده اند. این معیار، در صورتی که برآوردها بدون تعصب صورت گیرد، به عنوان یک تضمین خوب برای نقدشوندگی دارایی به حساب می آید. اما برآوردهای مدیریتی از ارزش شرکت در تصفیه و ارزش آن به شرط تداوم فعالیت، ذهنی است و تحت شرایط گوناگون، متفاوت است.
ب) نسبت آلمدیا و کامپلو,

 

برای مشاهده توضیحات فایل  پیشینه تحقیق تعاریف واندازه گیری نقد شوندگی  اینجا کلیک کنید

برای دانلود فایل باکیفیت پیشینه تحقیق تعاریف واندازه گیری نقد شوندگی روی دکمه زیر کلیک نمائید

✔️  دارای پشتیبانی 24 ساعته تلفنی و پیامکی و ایمیلی و تلگرامی

✔️  بهترین کیفیت در بین فروشگاه های فایل

✔️  دانلود سریع و مستقیم

✔️  دارای توضیحات مختصر قبل از خرید در صفحه محصول

✔️ دانلود پیشینه تحقیق تعاریف واندازه گیری نقد شوندگی

admin
Author: admin

Posted in:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *