پیشینه تحقیق خطرجویی

Published on می 2, 2024

دانلود پیشینه تحقیق خطرجویی

پیشینه تحقیق خطرجویی

دانلود پیشینه تحقیق خطرجویی

پیشینه تحقیق خطرجویی , خرید , ارزان , مبانی , نظری , خطرجویی ,

——-

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات<br>دسته بندی : وورد<br>نوع فایل : Word (..docx) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )<br>تعداد صفحه : 45 صفحه<br><br> قسمتی از متن Word (..docx) :<br><br>
خلاصه ای از کار:
مقدمه:
خطرجویی در ادبیات رشد به عنوان انجام رفتارهایی که با احتمال نتایج نامطلوب همراه است تعریف می شود(بیث-ماروم و فسچهف، 1997). بسیاری معتقدند که توانایی در شناسایی موقعیت های بالقوه خطرناک، و توانایی دوری گزیدن از خطرات شدید، جزء مهمترین مهارت هایی است که فرد قادر به داشتنآنهاست چرا که هر کس در طول زندگی خود ممکن است با موقعیت هایی مواجه شود که می تواند برای او مخاطره آمیز باشد، مخصوصاً در دوره کودکی و نوجوانی که روبرو شدن با خطرات از اهمیت بیشتری برخوردار است(گارون و مور، 2004). این مسئله هم چنین از چشم اندازهای مختلف غیرتجربی نیز (مانند، سیاست گذاران فدرال) تایید شده که خطرجویی کودکان و نوجوانان، احتمال پیامدهای بزرگ را افزایش می دهد. همچنینپژوهش های خطرجویی کودکان و نوجوانان در مبحث حقوق نوجوانان، حفظ سلامتی و مجرمیت کیفری کاربرد دارد(کافمن و استینبرگ، 2000).
………….
ادراک خطر در نوجوانان
برخی از پژوهشگران چنین بحث کردند که کودکان و نوجوانان موقعیت های خطرجویی را پایین تر از حد معقول ارزیابی می کنند. یکی از نظراتی که با این جریان کلی همسو و بر مبنای کارهای نظری کلاسیک استوار است، این است که نوجوانان از لحاظ شناختی خود- محور هستند و بنابراین نسبت به آسیب پذیری شخصی در برابر پیامدهای ناگوار خطر، سوءتفاهم دارند (وارتانیان ، 2000). تحقیقات جاری در پشتیبانی از این نظریه به طور اندکی محدود است. بارون، گراناتو، اسپرانسا و تئوبال (1993) دریافتند، بچه های 7 تا 15 ساله ای که از آنها خواسته شده بود درباره یک مسئله پیچیده قضاوت کنند، تمایلی به استفاده از اطلاعات قبلی درباره احتمالات و بسامد پیامدها در فرایند تصمیم گیری جاری خود نداشتند.
…………
رشد هیجانی و خطرجویی
پژوهشگران اخیراً توجه به نقش بالقوه هیجانات در رفتارهای خطرجویی و فرایند تصمیم گیری را آغاز کرده اند، به طور کاملاً آشکار ارتباط بین هیجانات و تصمیم گیری، دوسویه است و پیامد مثبت یا منفی یک تصمیم می تواند عمیقاً احساسات تصمیم گیرنده را تحت تاثیر قرار دهد (شوارز ، 2000). برخی حتی اعتقاد بر این دارند که نظریه های شناختی تصمیم گیری، اشتباهاً بیش از حد بر احتمالات کلیشه ای تاکید کرده اند وغافل از آنند که هیجانات در فرایند تصمیم گیری نقش دارند (داهل ، 2003).
……………
تصمیم گیری هیجانی
شاید برجسته ترین پژوهشگران تصمیم گیری هیجانی، دامازیو، بچارا و همکاران فرضیه شاخص جسمانی(SMH ) باشند. فرضیه شاخص جسمانی براین اعتقاد استوار است که، تصمیم گیری در موقعیت های خطرناک و مبهم توسط پاسخ های هیجانی به پیامد های مثبت و منفی هدایت می شود. هیجانات و احساسات به واسطه یادگیری پیش بینی نتایج، به سناریوهای معین، مرتبط می شوند. وقتی یک شاخص جسمانی منفی با یک پیامد خاص همراه می شود، ترکیب عملکردها به عنوان یک زنگ هشدار عمل می کنند. در عوض وقتی که با یک شاخص جسمانی مثبت همراه شود، به یک علامت مشوق تبدیل می شود(دامازیو، 1994).
…………
تنظیم هیجانی و تکانشگری
همانطور که ذکر شد، تنها یکی از دو مسیری که تحول هیجانی را به خطرجویی متصل می کند رویکرد تصمیم گیری هیجانی است. رویکرد دیگر با توجه به سود و زیان بالقوه یک رفتارخاص، پیشنهاد می دهد که رفتارهای خطر جویی ناشی از تکانشگری است. این رویکرد که شدیداً بر ارتباط بین تکانشگری و تنظیم هیجانی تاکید دارد، پیشنهاد می دهد که دلیل تکانشگری می تواند ناشی از عدم توانایی در بازداری پاسخ بازتابی جهت تلاش
…………….
رشد اجتماعی و خطرجویی
بسیاری، تحول خطرجویی را از دید تحول اجتماعی بررسی کرده و می کنند. طرفداران این رویکرد تاکید دارند که کودک در درون یک بافت اجتماعی و فرهنگی رشد کرده، که خود این بافت در حال تغییر و تحول است و به علاوه پیوسته با رشد کودک در تعامل است (روگوف ، 1998).
……….
خطرجویی و نقش والدین
اغلب پژوهشگران علاقه مند به رشد اجتماعی و خطرجویی، تاثیر ارتباطات اجتماعی خاص بر خطرجویی را مورد مطالعه قرار داده اند. در این دیدگاه، هیچ ارتباطی بیشتر و جدی تر از ارتباط بین والدین و فرزندان مورد بررسی قرار داده نشده است. یک رویکرد والدگری که بر اساس نظریه دلبستگی باولبی قرار دارد، ارتباط بین کیفیت رابطه والدین و فرزندان را، از کودکی تا نوجوانی، با تمایلات خطرجویی در نوجوانی مورد مطالعه قرار داده است (برگر و همکاران، 2005).
……………
خطرجویی و نقش همسالان
پژوهش های رشدی کلاسیک نشان می دهند که در پی رشد، در زمان صرف شده با بزرگسالان و همسالان تغییراتی به وجود می آید، این گونه که همراه با رشد، کودکان زمان کمتری را با بزرگسالان و زمان بیشتری را با همسالان خود
……….
خطرجویی و نقش تعامل والدین و همسالان
تاثیرات والدین و همسالان بر خطرجویی کودکان و نوجوانان، آنچنان که در بالا ذکر شد کاملاً جدای از یکدیگر نیستند. در واقع بسیاری بر تعامل والدین، همسالان و دیگر عوامل اجتماعی در رشد تمایلات خطرجویی در نوجوانان تاکید دارند (پتیت و همکاران، 2001). به عنوان نمونه دوج و پتیت (2003) در یافتند که شیوه های والدگری
……………
عوامل محافظت کننده
پژوهش ها نشان می دهند که مشکلات رفتاری برونسازی شده (مثل پرخاشگری و بزهکاری) و درونسازی شده (مثل اضطراب و افسردگی) که در اوایل زندگی رشد می کنند، با خطر نسبتاً بالای مشکلات روانشناختی دیرپا در ارتباطند (اریکسون، کاتر، اندرشید و اندرشید ، 2010).
………….
منابع:

خطرجویی
مقدمه:
خطرجویی در ادبیات رشد به عنوان انجام رفتارهایی که با احتمال نتایج نامطلوب همراه است تعریف می شود(بیث-ماروم و فیسچ هف، 1997).
بسیاری معتقدند که توانایی در شناسایی موقعیت های بالقوه خطرناک، و توانایی دوری گزیدن از خطرات شدید، جزء مهمترین مهارت هایی است که فرد قادر به داشتنآنهاست چرا که هر کس در طول زندگی خود ممکن است با موقعیت هایی مواجه شود که می تواند برای او مخاطره آمیز باشد، مخصوصاً در دوره کودکی و نوجوانی که روبرو شدن با خطرات از اهمیت بیشتری برخوردار است(گارون و مور، 2004). این مسئله هم چنین از چشم اندازهای مختلف غیرتجربی نیز (مانند، سیاست گذاران فدرال) تایید شده که خطرجویی کودکان و نوجوانان، احتمال پیامدهای بزرگ را افزایش می دهد. همچنینپژوهش های خطرجویی کودکان و نوجوانان در مبحث حقوق نوجوانان، حفظ سلامتی و مجرمیت کیفری کاربرد دارد(کافمن و استینبرگ، 2000).,

 

برای مشاهده توضیحات فایل  پیشینه تحقیق خطرجویی  اینجا کلیک کنید

برای دانلود فایل باکیفیت پیشینه تحقیق خطرجویی روی دکمه زیر کلیک نمائید

✔️  دارای پشتیبانی 24 ساعته تلفنی و پیامکی و ایمیلی و تلگرامی

✔️  بهترین کیفیت در بین فروشگاه های فایل

✔️  دانلود سریع و مستقیم

✔️  دارای توضیحات مختصر قبل از خرید در صفحه محصول

✔️ دانلود پیشینه تحقیق خطرجویی

admin
Author: admin

Posted in:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *