پیشینه تحقیق روانشناسی مثبت نگر مارتین سلیگمن

Published on می 2, 2024

دانلود پیشینه تحقیق روانشناسی مثبت نگر مارتین سلیگمن

پیشینه تحقیق روانشناسی مثبت نگر مارتین سلیگمن

دانلود پیشینه تحقیق روانشناسی مثبت نگر مارتین سلیگمن

پیشینه تحقیق روانشناسی مثبت نگر مارتین سلیگمن , خرید , ارزان , مبانی , نظری , روانشناسی , مثبت , نگر , مارتین , سلیگمن ,

——-

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات<br>دسته بندی : وورد<br>نوع فایل : Word (..docx) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )<br>تعداد صفحه : 31 صفحه<br><br> قسمتی از متن Word (..docx) :<br><br>

روانشناسی مثبت نگر مارتین سلیگمن

فهرست مطالب
عنوان صفحه
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
تاریخچه زندگی……………………………………………………………………………………………………………………….1
ماهیت انسان ا ز دیدگاه سلگیمن………………………………………………………………………………………………….4
اصول و مفاهیم نظریه…………………………………………………………………………………………………………………5
روانشناسی مثبت نگر………………………………………………………………………………………………………………….5
درماندگی آموخته شده و سلامت هیجانی……………………………………………………………………………………..8
سبک تبینی………………………………………………………………………………………………………………………………9
مدل انتساب……………………………………………………………………………………………………………………………11
خوش بینی در مورد آینده…………………………………………………………………………………………………………13
جوهره امید……………………………………………………………………………………………………………………………15
خوش بینی و سلامت……………………………………………………………………………………………………………….16
راهنمایی استفاده از خوش بینی…………………………………………………………………………………………………19
افزایش خوش بینی و امید…………………………………………………………………………………………………………20
چگونه باورهای خود را زیر سوال ببریم……………………………………………………………………………………….21
شواهد…………………………………………………………………………………………………………………………………..22
باورهای ناهمساز…………………………………………………………………………………………………………………….22
مفاهیم / برداشت ها………………………………………………………………………………………………………………….23
کارایی / سودمندی………………………………………………………………………………………………………………….23
نقد نهایی……………………………………………………………………………………………………………………………….24
منابع……………………………………………………………………………………………………………………………………..25

تاریخچه زندگی
مارتین سلیگمن در 12 اکوست 1942 در شهر آلبانی از ایالت نیویورک چشم به جهان گشود. کس، حتی پزشکی که این نوزاد وارونه نگه داشته شده را برای نفس کشیدن به گریه انداخت، تمی دانست که او ابلاغ گر نظریه ای در روان شناسی خواهد شد که تلاش می کند گریه های بسیاری را پایان بخشد.
از زندگی مارتین در دوران کودکی و نوحوانی اطلاعات زیادی در دست نیست. که شاید دلیل آن این باشد که مارتین به اصل این جاو اکنون اعتقاد راسخ دارد.
مارتین در خانواده ای مذهبی رشد یافت و این باورهای مسیحی مذهبی را تا امروز حفظ کرده است. در بسیاری از کتابهای که پروفسور سلیمگن نگاشته می توان رد پای مذهب را دید. تعابیر او از انجیل بسیار عمیق هستند و او علاقه دارد تا مسائل مربوط به نظریه اش را با کمک کتاب مقدس بیان کند.
با یک مقایسه اجمالی بیان افرادی از نظر طرز فکر در یک رویکرد قرار می گیرند (رویکرد شناختی) که اصلاحاً به آن CT می گویند و دیگاه شناختی رفتار یا CBT می توان به این نکته پی برد که تمامی این افراد نظیر: آرون بک، آلبرت الیس مارتین سملیگن و سایرین به تغییر باورها و شیوه پردازش اطلاعات تغییر در خلق و خو و نوع تفکر باور دارند. رویکردی که سلیگمن به وجود آورده، دیدگاهی شناختی است با یک محتوای مشخص، بدون درون گری ها، روانکاوانه و غیر قابل توجیه مثل عقده اودیپ.
با مروری بر کتاب خوش بینی آموخته شده، سلیگمن، بویژه بخش مقدمه و فصل اول شده، شما تصویر دانشمندی را شاهد هستید که جرات مقابله با رویکرد غالب زمان خود یعنی رفتارگرایی را آن هم در حضور بزرگان این رشته مثل بی اف اسکینز به خود را داده و در یک همایش بزرگ نام در دانشگاه اکسفورد آن را (رفتارگرایی) زیر سوال می برد و از پدیده ای سخن می گوید با نام درماندگی آموخته شده چیزی که شاید پوزخند نابغه شناس رفتاری یعنی اسکنیر را در پی داشته! می توان تصور کرد که بیان این نکته که تغییر یک شوک غیر قابل کنترل در حیوانات موجب بی عملی و درماندگی او شده به چه زمزمه ها و نگاه هایی از جانب رفتارگرایان منتهی گردیده است(سلیگمن،1997).
سلیگمن زمان درماندگی آموخته، با سلیگمن زمان خوش بینی آموخته شده یک تفاوت با هم دارند به آن هم یک تغییر نگاه به پدیده ای یکسان است، در واقع سلیگمن به یک مهندس معکوس رسیده و از نگریستن به یک پیامد منفی مثل افسردگی به یک راهکار پیش گرانه به نام خوش بینی آموخته شده دست یافته است
مارتین سلیگمن علاقه مندی حرفه ایش را روی موضوع هایی متمرکز ساخته که موجب بروز تفاوت های بنیادین وی نسبت به سایر نظریه پردازان گردیده است. دکتر سلیگمن را می توان از روی فعالیت هایش برروی روان شناسی مثبت نگر، درماندگی آموخته شده و افسردگی خوش بینی و بد بینی شناخت.
در کارنامه حرفه ای مارتین سلیگمن می توان به حدود 20 جلد کتاب و 200 مقاله در این زمینه لنگیزش و شخصیت در دست یافتن که نشان دهنده کارهای گسترده وی در دنیای روان شناسی است.
در وجود سلیگمن و با بررسی آثار و شرح حالش می توان به این نتیجه پی برد که دامنه گسترده بررسی های وی در پرداختن به زوایای گوناگون یک موضوع یعنی افسردگی از وی یک دانشمند متمرکز در همان حال با اندیشه های فراخ ساخته است که در بسیاری از دانشمندان بیش از وی حتی پس از وی چنین شهامتی مدت هاست دیگر قابل دیدن نیست. در حقیقت وی را می توان نسخه به روزه شده شناختی، پست مدرن معتدل و انسان گرای فریدوهای غیر کلاسیکی چون آلفرد آلر دانست. سلیگمن قرن بیست و یکم را می توان آدلر قرن نوزد و بیست دانست. همان گونه که آدلر با جهت گیری اجتماعی و بیان دیدگاه های مثبت تر نسبت به فروید، روح روانکاوی را ژرفنای بیشتر بخشید. سلیگمن و هم دنیای روان شناسی شناختی را دستخوش دگرگونی به جاو به هنگامی کرده و از رکود و سکون آن- که به باور (کریمی- نویسنده) به دلیل رویکرذ بسیار انعطاف پذیر روانشناسی شناختی به احتمال قوی روی نمی داد- پیشگیری کرده و جذابیت روانشناسی را دو چندان نموده است.(سلیگمن،1997).,

 

برای مشاهده توضیحات فایل  پیشینه تحقیق روانشناسی مثبت نگر مارتین سلیگمن  اینجا کلیک کنید

برای دانلود فایل باکیفیت پیشینه تحقیق روانشناسی مثبت نگر مارتین سلیگمن روی دکمه زیر کلیک نمائید

✔️  دارای پشتیبانی 24 ساعته تلفنی و پیامکی و ایمیلی و تلگرامی

✔️  بهترین کیفیت در بین فروشگاه های فایل

✔️  دانلود سریع و مستقیم

✔️  دارای توضیحات مختصر قبل از خرید در صفحه محصول

✔️ دانلود پیشینه تحقیق روانشناسی مثبت نگر مارتین سلیگمن

admin
Author: admin

Posted in:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *