پیشینه تحقیق سلامت روانی

Published on می 2, 2024

دانلود پیشینه تحقیق سلامت روانی

پیشینه تحقیق سلامت روانی

دانلود پیشینه تحقیق سلامت روانی

پیشینه تحقیق سلامت روانی , خرید , ارزان , مبانی , نظری , سلامت , روانی , ,

——-

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات<br>دسته بندی : وورد<br>نوع فایل : Word (..docx) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )<br>تعداد صفحه : 44 صفحه<br><br> قسمتی از متن Word (..docx) :<br><br> سلامت روانی
تاریخچه سلامت روانی
تاریخچه سلامت روانی با توجه به وجود بیماری های روانی از زمانی که بشر وجود داشته و مخصوصاً از زمانی که زندگی اجتماعی را شروع کرده با او همراه بوده است. پیدا کردن شروع یک نهضت به خصوص نهضت های اصلاحی و علمی به علت داشتن منابع گوناگون و چند جانبه مساله مشکلی است. در حقیقت روان پزشکی را می توان قدیمی ترین حرفه و تازه ترین علم به شمار آورد. قدیمی ترین، چون بیماری های روانی از قدیم وجود داشته اند. تازه ترین علم، برای این که تقریباً از سال 1930، بعد از تشکیل اولین کنگره ی بین المللی بهداشت روانی بود که روان پزشکی جزئی از علوم پزشکی شد و سازمان های روان پزشکی و مراکز پیشگیری در کشورهای مترقی یکی بعد از دیگری فعالیت خود را شروع کردند. از فعالیت این سازمان ها در جریان جنگ جهانی دوم عملاً کاسته شد و بدین ترتیب می توان روان پزشکی را تازه ترین علم بعد از جنگ جهانی دوم به حساب آورد (ساپینگتون ،2006).
اولین بار سقراط فیلسوف مشهور یونانی بود که خرافات را از بیماری های روانی کنار گذاشت و اختلالات روانی را به طرف پزشکی کشانید. درباره ی مالیخولیا و جنون زایمانی تعریف و توصیف کرد و مغز را مرکز اصلی روان دانست. جالیوس علت اصلی بیماری های روانی را اختلال عمل مغز و عدم تعادل اخلاط بدن می دانست. در اوایل قرن 13 و اوایل رنسانس ارتباط جسم و روان و یکپارچگی واکنش آنها مورد بحث قرار گرفت و به علاوه فرضیه ابوعلی سینا مساله این ارتباط را به اسپانیا و کشورهای دیگر کشاند و این زمینه ای برای فرضیه ی جدید بیماری های روان تنی شد. این قرن را باید قرن سحر و جادو، دخالت شیاطین و ارواح در ایجاد بیماری های روانی دانست (میلانی فر،1386).
اطلاعات جسته گریخته ای وجود دارد که تا قرن 14 برای مواظبت و نگهداری بیماران روانی مکانی در مونت کاسینوی ایتالیا، بیمارستانی در لیون فرانسه و در پاریس، بیمارستان بتلعه در لندن که در سال 1247 بنا شد (اولین بیمارستان تقریباً رسمی و دولتی) و در سال 1385 بیمارستان بارتولومو در لندن در نزدیکی کلیسای سنت بارتولومو وجود داشته است. در اسپانیا اولین بیمارستان روانی در سال 1409 در شهر والنسیا به وسیله ی یک کشیش اسپانیایی ایجاد شد و علت آن رفتار استهزا آمیز و آزاردهنده ی افراد نسبت به بیماران روانی در ملا عام بوده است. در قرن 17 ارتباط جسم و روان و محل این ارتباط در سلسله اعصاب مورد بحث قرار گرفت و دکارت و مالپی ویلیس و سایرین مراکزی برای این ارتباط تعیین کردند. در همین قرن در سال 1602 اولین کتاب پزشکی درباره ی بیماری های روانی به نام پراکیس مدیا توسط یک پزشک سوئیسی نوشته شد که در آن طبقه بندی بیماری روانی مورد توجه قرار گرفت و برای این بیماری ها علل ارگانیک قائل شدند.در قرن 18 مساله به همان طریق قرن 17 ادامه یافت و موسسات خیریه در کشورهای کاتولیک بنا به پیشنهاد کشیش ها تاسیس شد. در اواخر قرن 18 و اوایل قرن 19 نام سه نفر در سولوحه ی پیشتازان و رهبران درمان اخلاقی و انسانی قرار دارد که عبارتند از: فیلیپ نیپل از فرانسه ، ویلیام تیوک از انگلستان و ول سنزوکیاروگی از ایتالیا (میلانی فر،1386).
در قرن بیستم باب پردازش تئوری های مختلف روان کاوی، روان پزشکی دینامیک، ژنتیک، بیولوژی، ارتباط جسم و روان، تئوری های سرشتی، مطالعه درباره ی آثار الکترو شوک و عمل جراحی مغز در بعضی از بیماری های روانی، گشایش مراکز اورژانس روان پزشکی به علت بروز جنگ جهانی دوم و مطالعات اپیدمیولوژیک در کودکانی که از خانواده هایشان جدا و به سایر کشورها مخصوصاً سوئیس آورده شده بودند، باز شد. کم کم مکتب رفتارگرایی توسط واتسون، مفهوم همئوستازی و مطالعه ی واکنش های اعصاب اتونوم بر اثر برخورد با استرس ها و فشارها به وسیله ی کانن ، تئوری هیجان به وسیله جیمز پاپز ، فرضیه فشار و سندرم سازش عمومی توسط هانس سلیه و بالاخره فرضیه های دیگر یکی پس از دیگری پیدا شد و روان پزشکی به صورت روان پزشکی امروزی درآمد(ساپینگتون، 2006).
در سال 1930 اولین کنگره ی بین المللی بهداشت روانی با شرکت نمایندگان پنجاه کشور در واشنگتن تشکیل شد و مسائل روانی کشورها از قبیل تاسیس بیمارستان ها، مراکز درمانی سرپایی، مراکز کودکان عقب مانده ذهنی و نظایر آن مورد مطالعه قرار گرفت. در سومین کنگره ی بین المللی بهداشت روانی در سال 1948 که در لندن تشکیل شد اساس فدراسیون جهانی بهداشت روانی بنیان گذاری شد و در همان سال این فدراسیون به عضویت رسمی سازمان یونسکو و سازمان بهداشت جهانی درآمد و این سازمان در ژنو نقش رهبری رسمی فدراسیون جهانی بهداشت روانی را به عهده گرفت. در سال 1960 به دستور پرزیدنت کندی رئیس جمهور وقت آمریکا قوانین جدیدی برای بهداشت روانی وضع شد و دولت عهده دار مسوولیت های سنگینی برای این گونه بیماران شد. در سال 1952 اولین راهنمای تشخیص آماری بیماری های روانی که دارای تقسیم بندی و تعریف اختلالات روانی بود منتشر شد ولی مورد موافقت اکثر روان پزشکان کشورهای اروپایی و آمریکایی قرار نگرفت. در سال 1968 دومین راهنمای تشخیص و آماری بیماران روانی با دقت بیشتری در تقسیم بندی، تعاریف و اختلالات روانی منتشر شد که مورد تایید بیشتر روان پزشکان قرار گرفت(ساراسون، 2003). در بین سال های 1983 تا 1987 در کشورهای آمریکا، فرانسه، اسرائیل، ایتالیا، آلمان و ونزوئلا مساله ی ژنتیکی بودن بیماری های روانی مورد توجه قرار گرفت و ژن های بعضی از بیماری ها از جمله بیماری کره هانتیگتون و آلزایمر فامیلی و ژن مشخص کننده دو نوع مختلف و مجزای اختلالات خلقی دوقطبی کشف شد. در سال 1994 چهارمین راهنمای تشخیص و آماری بیماری های روانی منتشر شد و فعلا مورد استفاده ی روان پزشکان و مراکز روان پزشکی در تمام کشورهای دنیا است (میلانی فر، 1386).
2-1-2. تعریف سلامت روانی
در مورد تعریف سلامت روانی دو تعریف مورد توجه قرار می گیرد:
در تعریف اول، سلامت روانی به معنای سلامت فکر می باشد و منظور نشان دادن وضع مثبت و سلامت روانی است که خود می تواند نسبت به ایجاد سیستم با ارزشی در مورد ایجاد تحرک و پیشرفت و تکامل در حد فردی، ملی و بین المللی کمک نماید. زیرا وقتی سلامت روان شناخته شد، نسبت به دستیابی به آن اقدام می شود و راه برای تکامل فردی و اجتماعی باز می گردد. به این منظور لازم است معیارهای سلامت روانی مشخص گردند تا بتوان با توجه به آنها بیماری روانی را شناخت و در نتیجه برای احراز سلامت روانی فعالیت نمود و از بیماری روانی دور ماند (حسینی، 1385).
در تعریف دوم منظور از سلامت روانی عبارت از رشته ای تخصصی از سلامت عمومی است که در زمینه کاستن بیماری های روانی در یک اجتماع فعالیت می نماید و در حوزه انواع مختلف اختلالات روانی و عوامل بیماری زای روانی در یک اجتماع فعالیت می نماید و پیرامون انواع مختلف اختلالات روانی، عضوی و اجتماعی که در بروز این بیماری ها اثر مشخصی دارند، بحث می نماید. یعنی به همان ترتیب که در بهداشت عمومی، مثلاً بیماری های عفونی مورد بحث قرار می گیرند و عوامل بیماری زا و چگونگی ایجاد بیماری و علائم بالینی و راه های سرایت مورد توجه قرار می گیرند تا روش پیشگیری بیماری مشخص شود، در مورد بیماری های روانی نیز سعی می شود تا عوامل بیماری زا و طرز به وجود آمدن بیماری مشخص گردند تا طرز پیش گیری نیز شناخته شود و بتوان نسبت به از بین بردن این بیماری ها در اجتماعات انسانی اقدام نمود. با این دید، منظور از سلامت روانی بررسی روشهای پیشگیری است. در این مورد باید توجه داشت که اصول سلامت روانی به سادگی سلامت عمومی نیست. زیرا عواملی که بیماری های عمومی را اعم از عفونی و غیرعفونی ایجاد می نمایند، شناخته شده اند. مخصوصاً در مورد بیماری های عفونی، فعالیت شبانه روزی دانشمندان، روشنایی های زیادی ایجاد کرده و درمان یک بیماری عفونی مانند تفوئید، موجب شگفتی می شود. اما در مورد بیماری های روانی هنوز وضع به این روشنی نیست زیرا در ایجاد بیماری های روانی چند عامل باید دست به دست دهند تا بیماری ایجاد گردد و با نتایجی که به دست آمده این امید هست که بتوان به نتایج بیشتر و آینده درخشان تری امید داشت (حسینی، 1385).,

 

برای مشاهده توضیحات فایل  پیشینه تحقیق سلامت روانی  اینجا کلیک کنید

برای دانلود فایل باکیفیت پیشینه تحقیق سلامت روانی روی دکمه زیر کلیک نمائید

✔️  دارای پشتیبانی 24 ساعته تلفنی و پیامکی و ایمیلی و تلگرامی

✔️  بهترین کیفیت در بین فروشگاه های فایل

✔️  دانلود سریع و مستقیم

✔️  دارای توضیحات مختصر قبل از خرید در صفحه محصول

✔️ دانلود پیشینه تحقیق سلامت روانی

admin
Author: admin

Posted in:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *