پیشینه تحقیق نظام های مالیاتی (فصل دوم پایان نامه)

Published on می 2, 2024

دانلود پیشینه تحقیق نظام های مالیاتی (فصل دوم پایان نامه)

پیشینه تحقیق نظام های مالیاتی (فصل دوم پایان نامه)

دانلود  پیشینه تحقیق نظام های مالیاتی (فصل دوم پایان نامه)

پیشینه تحقیق نظام های مالیاتی (فصل دوم پایان نامه) , خرید , ارزان , فصل , دوم , مبانی , نظری , و , ادبیات , تحقیق , نظام های , مالیاتی , (فصل , دوم , پایان , نامه) ,

——-

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات<br>دسته بندی : وورد<br>نوع فایل : Word (..docx) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )<br>تعداد صفحه : 70 صفحه<br><br> قسمتی از متن Word (..docx) :<br><br>فصل دوم
و ادبیات تحقیق نظام های مالیاتی

پیشینه تحقیق

مقدمه
افزایش جمعیت، گسترش روزافزون شهرنشینی و تحولات اجتماعی، به ویژه در کشورهای در حال توسعه که از زیر ساخت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کافی برخوردار نیستند، تخصیص بخش درخور توجهی از منابع کشور را جهت دستیابی به رشد و ثبات اقتصادی، ایجاد زمینه های مناسب اشتغال و و توزیع عادلانه درآمد طلب می کند. از این رو دولت ها، سهمی از تولید ناخالص داخلی را به صورت مالیات به منظور تامین هزینه های مربوط به ایجاد طرح های زیربنایی و دستیابی به هدف های فوق، دریافت می کنند که البته این سهم در کشورهای پیشرفته درصد بالایی از کل درآمد دولت را تشکیل می دهد و مالیات در درجه دوم اهمیت قرار دارد … البته این مهم نه از طریق اعمال نرخ های بالای مالیاتی، بلکه با افزایش مشارکت عمومی و استفاده از تمامی ظرفیت های بالقوه مالیاتی فراهم خواهد شد. نرخ های مالیاتی باید در چنان سطحی قرار گیرد که مازاد مطمئنی برای مودیان مالیاتی به منظور افزایش کمی و کیفی سرمایه گذاری باقی بماند.
دریافت درآمدی دولت در ایران، سهم درآمد مالیات در کل درآمدهای عمومی دولت تا حد زیادی تحت تاثیر وضعیت تولید و نرخ فروش نفت و همچنین سایر سیاست ها و عواملی از جمله برنامه های توسعه قرار دارد.
به دلیل عدم تناسب میان درآمدها و هزینه ها (روند نزولی درآمدهای دولت به دلیل کاهش قیمت نفت و سیر صعودی هزینه های دولت) در سال های اخیر، بودجه دولت عمدتاً با کسری مواجه بوده است که کسری نیز عمدتاً با توسل به استقراض از سیستم بانکی تامین شده است.
استقراض از سیستم بانکی در قالب انتشار پول اضافی به عنوان یکی از ابزار تامین کسری بودجه در سال های گذشته مورد توجه بیشتری قرار گرفته است که به مالیات تورمی معروف است موجب افزایش تورم و در نتیجه کاهش قدرت خرید مردم و انتقال آن به دولت می شود و آثار تخریبی بسیار شدیدی را به دنبال دارد (جعفری صمیمی و شمخال، 1386).
اولین قدم در جهت رهایی از دام اقتصاد نفتی رفتن به سوی اقتصاد مبتنی بر مالیات است. بر همین اساس برنامه ریزی همه جانبه با توجه به عوامل تاثیرگذار و لزوم اجرای پیش فرض ها به منظور کاهش تبعات منفی آن ضروری است. نهایتاً مالیات بر ارزش افزوده، شکل اصلی مالیات بر مصرف است که مزیت و برتری رو به رشد را برای یک مالیات با پایه گسترده در جهان نشان می دهد مالیات بر ارزش افزوده در اقتصاد کشورها و همچنین افزایش درآمدهای مالیاتی در صورت تسری کامل آن به زنجیره نهایی توزیع می باشد، لذا این تحقیق به بررسی این موضوع پرداخته است. (فصلنامه حوزه، شماره 9).
در این نوشتار ضمن ارائه جایگاه مصرف و مالیات، اهمیت و تاریخچه مالیات، تعریف مالیات و نظام مالیاتی کشور، اهداف و برنامه های قانون مالیات بر ارزش افزوده، مزایا، موانع و معایب اجرایی آن همراه با دلایل تعویق و همچنین رویکردهای اطلاع رسانی رسانه ای و … به این موضوع بررسی می شود. در این فصل، در بخش اول به بررسی موجود پرداخته می شود. در بخش دوم، به تحقیقات و تجارب گذشته دراین باره می پردازیم و نتایج هر کدام از تحقیقات و بیان می کنیم.
بخش اول: تحقیق
مالیات
کلمه مالیات ماخوذ از عربی به معنی باج، خراج و پول هایی است که مامورین وزارت دارایی به موجب قانون از مردم می گیرند (عمید، 1365). مالیات عبارت است از سهمی که به موجب اصل تعاون ملی و طبق مقررات موضوعه هر یک از افراد کشور موظف است از درآمد یا دارایی خود به منظور تامین هزینه های عمومی و حفظ منافع اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور بر حسب توانایی و استطاعت مالی خود به خزانه دولت بپردازد (رزاقی، 1375). از نظر برخی صاحب نظران مالیات مبلغی است که دولت از اشخاص، شرکت ها و موسسات بر اساس قانون برای تقویت عمومی حکومت و تامین مخارج عامه دریافت می دارد. افزون بر خصلت اجباری بودن؛ یک خصوصیت بارز دیگر مالیات این است که رابطه صحیح دوطرفه یا متناسبی میان میزان مالیات دریافتی و ارزش خدمات عمومی – که مالیات دهندگان از آن برخوردار می شوند وجود دارد (عرب مازیار، 1376). اهمیت مالیات تنها بعد کارایی آن برای دولت نیست؛ بلکه آثار و فشارهای ناشی از آن؛ عادلانه و یا ناعادلانه بودن آن، تاثیر آن بر کارایی اقتصادی، ایجاد انگیزه منفی و یا مثبت برای فعالیت های گوناگون و امثال آن نیز مورد توجه خاص است (دادگر، 1378).
انواع نظام های مالیاتی
در فرهنگ مالیاتی، مالیاتی را که توسط دولت از مصرف کنندگان کالاها و خدمات از طریق تولیدکنندگان آن ها دریافت می شود، مالیات غیرمستقیم می نامند. مالیات های غیرمستقیم در ایران به طور کلی شامل مالیات بر واردات (حقوق گمرکی، سود بازرگانی، حق ثبت و سفارش کالا و …) و مالیات بر مصرف و فروش (مالیات فرآورده های نفتی، مالیات بر فروش نوشابه، دخانیات، مالیات اتومبیل و …) می شود در یک تعریف کلی؛ مالیات غیرمستقیم بر فروش کالایی خاص را مالیات بر مصرف گویند. مالیات بر مصرف ممکن است به صورت مبلغی معین از هر واحد یا به نسبت درصد معینی از قیمت اخذ شود. مالیات بر معاملات بازار را که به هنگام فروش یک کالا از طریق تولیدکننده یا فروشنده، از مصرف کننده دریافت می شود، مالیات بر فروش می نامند. در کنار مالیات های عمومی بر فروش یا مصرف، مالیات های انتخابی بر مصرف برخی از کالاهای رایج است؛ از اهداف وضع مالیات بر مصرف و فروش می توان به توسعه محصولات داخلی، جلوگیری از افزایش واردات برخی از اقلام و جهت بخشیدن به الگوی مصرف جامعه نام برد؛ اما مهم ترین هدف آن کسب درآمد برای دولت است. از آنجا که این نوع مالیات می تواند جنبه انتخابی داشته باشد، برای رسیدن به هدف تخصیص بهینه منابع می تواند بسیار موثر واقع شود. مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات بر فروش چند مرحله ای است که خرید کالاها و خدمات واسطه ای را از پرداخت مالیات معاف می سازد. به عبارت دیگر، مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات بر قیمت فروش است که در واقع بار مالیاتی آن بر دوش مصرف کنندگان نهایی بوده و این مالیات بر اساس درصدی از ارزش افزوده در هر مرحله ای از تولید اخذ می شود. ارزش افزوده نیز برابر با تفاوت میان فروش بنگاه و هزینه های خرید کالاها و خدمات خریداری شده از بنگاه های دیگر است. با تعریف ارزش افزوده مشخص می شود که مالیات بر ارزش افزوده برابر مالیات بر محصول ناخالص داخلی است. بدین ترتیب پایه مالیات بر ارزش افزوده برابر کل درآمد حاصل از فروش، منهای هزینه خرید عوامل تولید از سایر بنگاه ها است. مالیات مستقیم به طور کلی شامل مالیات بر حقوق و دستمزد و مالیات بر سود شرکت ها است. که در این نوع مالیات، درصدی از حقوق و دستمزد و یا سود خالص شرکت ها به عنوان مالیات دریافت می شود (مجتهد و احمدیان، 1386).
مالیات و اقتصاد ایران
همان طوری که بیان گردید مالیات در اکثر کشورها به ویژه کشورهای توسعه یافته به عنوان عمده ترین منبع مالی دولت در بخش درآمدی بودجه بوده و بخش قابل توجهی از هزینه های عمومی را پوشش می دهد به گونه ای که در برخی از کشورها 90 تا 95 درصد از هزینه های عمومی دولت از طریق درآمدهای مالیاتی تامین می گردد. در اقتصاد کشور ما به دلیل شفاف نبودن درآمدها و عدم توانایی سیستم مالیاتی در شناسایی صحیح میزان درآمد مردم، میزان مالیات تشخیصی ناچیز بوده کما این که بخش قابل توجهی از همین مالیات تشخیصی نیز به مرحله وصول نمی رسد و اگر هم وصول گردد اصل فایده در آن رعایت نمی گردد یعنی هزینه وصول نسبت به مالیات وصولی بیشتر است. در رابطه با نقش مالیات در اقتصاد ایران فقط به دو شاخص زیر پرداخته می شود:
نسبت مالیات به هزینه های جاری دولت:
تامین بودجه جاری دولت از طریق مالیات از اهداف اکثر قریب به اتفاق دولت ها می باشد که برخی از دول در این رابطه موفق و برخی هم مانند کشور ما ناموفق عمل نموده اند که عوامل زیادی از قبیل اتکا به درآمدهای نفتی، افزایش و عدم کنترل مخارج عمومی، فرار مالیاتی و غیره در آن نقش به سزایی خواهد داشت.
نسبت درآمدهای مالیاتی به تولید ناخالص داخلی:
این نسبت نیز با نوسانات میزان درآمدهای مالیاتی تغییر خواهد نمود که طبیعتاً عوامل موثر در وصول مالیات از جمله فرار مالیاتی (موضوع این گزارش) در آن نقش خواهد داشت (زهی و محمد خانلی، 1389).
جایگاه مصرف در اقتصاد,

 

برای مشاهده توضیحات فایل  پیشینه تحقیق نظام های مالیاتی (فصل دوم پایان نامه)  اینجا کلیک کنید

برای دانلود فایل باکیفیت پیشینه تحقیق نظام های مالیاتی (فصل دوم پایان نامه) روی دکمه زیر کلیک نمائید

✔️  دارای پشتیبانی 24 ساعته تلفنی و پیامکی و ایمیلی و تلگرامی

✔️  بهترین کیفیت در بین فروشگاه های فایل

✔️  دانلود سریع و مستقیم

✔️  دارای توضیحات مختصر قبل از خرید در صفحه محصول

✔️ دانلود پیشینه تحقیق نظام های مالیاتی (فصل دوم پایان نامه)

admin
Author: admin

Posted in:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *